Yüzeysel temellerin tasarımında presiyometrenin kullanımı
The use of the pressuremeter in the design of shallow foundations
  1. Tez No: 742096
  2. Yazar: BÜNYAMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Tez kapsamında taşıma gücü değerinin presiyometre, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) ve geleneksel teorik formüller ile belirlenerek birbirleri ile mukayese edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda arazi deneyi olarak Presiyometre deneyi ve hesaplama yöntemi olarak TBDY-2018, Terzaghi, Mayerhof, Vesic ve Hansen taşıma gücü formülleri kullanılmıştır. Yöntem: Tez çalışmasında belirlenen bir sahada zeminin taşıma gücü önce sahada yapılan Menard presiyometre deney verileri kullanılarak belirlenmiştir. Daha sonra aynı alandaki zeminden alınan numuneler üzerinde yapılan laboratuvar deney sonuçları kullanılarak taşıma gücü değerleri TBDY-2018, Terzaghi, Meyerhof, Hansen ve Vesic teorik taşıma gücü yöntemlerine göre hesaplanmıştır. Bulgular: Presiyometre, Terzaghi, Meyerhof, Hansen, Vesic ve TBDY-2018 yöntemlerine göre taşıma gücü değerleri sırasıyla 1274.12, 909.366, 1125.89, 1252.99, 1282.144 ve 1268.631 kN/m2 olarak elde edilmiştir. Sonuç: En yüksek taşıma gücü değerine Vesic yöntemi, en düşük taşıma gücü değerine Terzaghi yöntemi ile ulaşılmıştır. TBDY-2018, Vesic ve Presiyometre taşıma gücü değerleri birbirine yakın çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Within the scope of the thesis, it is aimed to determine the bearing capacity value with pressuremeter, TBDY-2018, and conventional theoretical formulas and compare them with each other. In this context, TBDY-2018, a pressuremeter test as a field test, and Terzaghi, Meyerhof, Vesic, and Hansen bearing capacity formulas were used.Method: The bearing capacity of the soil for this study was first determined by using the Menard pressuremeter test data made in the field. Then, using the laboratory test results on the samples taken from the same area, the bearing capacity values were calculated according to the theoretical bearing capacity methods of TBDY-2018, Terzaghi, Meyerhof, Hansen, and Vesic. Findings: According to the methods of Pressuremeter, Terzaghi, Meyerhof, Hansen, Vesic, and TBDY-2018 the bearing capacity values were obtained as 1274.12, 909.366, 1125.89, 1252.99,1282.144, and 1268.631 kN/m2, respectively.Results: The highest bearing capacity value was obtained by the Vesic method, and the lowest bearing capacity value was achieved by the Terzaghi method. TBDY-2018, Vesic and Pressuremeter bearing capacity values were observed to be close to each other.