Denizli organize sanayi bölgesi atıksu arıtma tesisi mevcut prosesleri ve alternatiflerinin değerlendirmesi
Denizli organized industrial zone wastewater treatment plant existing processes and evaluation of alternatives
- Tez No: 742100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Endüstriyel faaliyetler ekonominin temel yapıtaşıdır. Endüstriyel faaliyetler gerçekleştirilirken birçok doğal kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır. Su tüketilen bu kaynakların başında gelmektedir. Sınırlı miktarda bulunan su kaynaklarımızın korunması için endüstriyel faaliyetleri gerçekleştirirken kirliliği ortadan kaldırmak veya asgari düzeye indirmek gerekir. Bu kapsamda endüstriyel atıksular etkin bir şekilde arıtılmalı ve mümkün olan en üst seviyede tesislerde yeniden kullanıma katılmalıdır. Bu çalışmada Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde endüstriyel ve evsel nitelikli atıksu arıtım faaliyeti gösteren Merkezi Atıksu Arıtma Tesisinde yer alan proseslerin mevcut durumu değerlendirilerek, kirleticilerin gideriminde alternatif olabilecek proses ve temel işlemlerin verimleri hakkında bilgi verilmiştir. Tesis proseslerinin genel verimini ortaya koymak amacıyla üç farklı tarihte beş farklı noktadan alınan numunelerde KOİ, AKM, TP, TN ve Renk analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre tesis genelinde ortalama %88 KOİ, %83 AKM, %26 TP, %83 TN ve %86 Renk giderim verimi elde edilmiştir. Sonuç olarak Denizli Organize Sanayi Bölgesi Merkezi Atıksu Arıtma Tesisinde kimyasal arıtım uygulanmadan sadece fiziksel ve biyolojik arıtma prosesleriyle bile mevzuatta belirtilen sınır değerlere rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Tesiste yer alan proseslerin arıtma verimleri alternatif olabilecek proses verimleriyle kıyaslandığında oldukça yüksek verimlerine sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Industrial activities are the basic building blocks of the economy. Many natural resources are needed while carrying out industrial activities. Water is one of these consumed resources. In order to protect our limited water resources, it is necessary to eliminate or minimize pollution while carrying out industrial activities. In this context, industrial wastewater should be treated effectively and reused in facilities at the highest level possible. In this study, the current situation of the processes in the central wastewater treatment plant, which carries out industrial and domestic wastewater treatment in Denizli Organized Industrial Zone, is evaluated and information is given about the efficiency of unit operation and processes that can be alternatives for the removal of pollutants. In order to reveal the overall efficiency of the plant processes, COD, TSS, TP, TN, and Color analyzes were performed on samples taken from five different points on three different dates. According to the analysis results, approximate 88% COD, 83% TSS, 26% TP, 83% TN, and 86% Color removal efficiency were obtained throughout the facility. As a result, limit values specified in the legislation can be easily achieved even with physical and biological treatment processes without applying chemical treatment in Denizli Organized Industrial Zone Central Wastewater Treatment Plant. When the treatment efficiencies of the processes in the facility are compared with the process efficiencies that can be alternative, it is seen that they have very high efficiencies.