Etkileşimli öğretimsel videoların video kapılma ve bilişsel yük üzerine etkisi
The effects of interactive instructional videos on video engagement and cognitive load
- Tez No: 742132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Öğretimsel materyallere eklenen her bir bileşen öğrencilerin çalışan bellek kaynaklarının daha fazla kullanılmasına neden olmaktadır. Benzer şekilde bu bileşenler öğretim sürecinden öğrencinin kopmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada bu durumlar göz önünde bulundurularak öğretimsel videolara çeşitli etkileşim ögeleri eklenerek oluşturulan etkileşimli videoların bilişsel yük ve video kapılma üzerine etkisi incelenmiştir. Yarı deneysel yöntem kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmanın çalışma grubunu Van ilinin İpekyolu ilçesindeki bir ortaokulda öğrenim gören 6. sınıf düzeyindeki öğrenciler oluşturmuştur. Altı haftalık bir zamandan oluşan deneysel süreçte 83 kişiyle çalışma gerçekleştirilmiştir. Deneysel süreçte öğrenciler öğrenme yönetim sistemi üzerinden deney grubu için etkileşimli ve kontrol grubu için etkileşimsiz videoların yayınlandığı bir ders ile öğrenme sürecini gerçekleştirmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen başarı testi, Karadeniz ve Kılıç (2004) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Bilişsel Yük Ölçeği”ve Deryakulu ve diğerleri (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Video Kapılma Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki faktörlü ANOVA, bağımsız örneklem t-testi ve levene testine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda, akademik başarı açısından her iki grubun da gelişim gösterdiği ve benzer bir gelişimle süreci tamamladığı gözlenmiştir. Bilişsel yük açısından ise etkileşimli ve etkileşimli olmayan videolarla öğrenim gerçekleştiren öğrenci gruplarının ikisinde de benzer düzeylerde bilişsel yüklenmenin oluştuğu görülmüştür. Son olarak video kapılma açısından incelendiğinde ise gruplar arası sadece dikkat boyutunda etkileşimli olmayan videolar lehine bir farklılığın oluştuğu görülmüştür. Buna göre videolara eklenen etkileşim ögelerinin bilişsel yüklenmeye neden olmadığı, kapılma açısından ise sadece dikkat boyutunda olumsuz bir etkisinin olduğu söylenebilir. Buna göre dikkati etkileyen etkileşim türlerini ve ögelerini incelemek adına daha ileri çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Each component added to the instructional materials causes more use of students' working memory resources. Likewise, these components cause the student to disconnect from the teaching process. In this study, the effect of interactive videos, created by adding various interactive elements to instructional videos, on cognitive load and video engagement, was examined considering these situations. The study group of this research, which was carried out using the quasi-experimental method, consisted of 83 6th-grade students studying in a secondary school in Van. In the experimental process, the students carried out the learning process with a course in which interactive videos for the experimental group and non-interactive videos for the control group were broadcast through the learning management system. The achievement test developed by the researchers, the“Cognitive Load Scale”adapted into Turkish by Karadeniz and Kılıç (2004), and the“Video Engagement Scale”adapted into Turkish by Deryakulu et al. (2019) were used as data collection tools. Two-way ANOVA, Independent Sample T-Test, and Levene's test were used for data analysis. As a result of the research, it was observed that both groups improved in terms of academic achievement and completed the process with similar development. In terms of cognitive load, it was observed that similar levels of cognitive load occur in both groups of students who learn with interactive and non-interactive videos. Lastly, when the video was examined in terms of engagement, it was seen that there was a difference between the groups only in the attention dimension in favor of non-interactive videos. To sum up, interactive elements added to the videos do not cause cognitive loading; on the other hand, it can be said that they have a negative effect only on attention. Accordingly, it is recommended to carry out further studies to examine the interaction types and elements that affect attention.