Ortaokul öğretmenlerinin çevrim içi senkron derslere dijital teknolojileri entegre etme amaçları ve öğrenci algıları
Secondary school teachers' purposes of integrating digital technologies into online synchronous lessons and student perceptions
  1. Tez No: 773978
  2. Yazar: DEMET GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA FEZA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ortaokul öğretmenleri derslerine, soyut kavramları somutlaştırma, dikkat çekme, etkin katılımı güçlendirme, anında geri bildirim verme, grup çalışması yapma, ölçme değerlendirme sürecini güçlendirme, öğrenme motivasyonunu artırma ve sınıf yönetimini destekleme gibi amaçlarla dijital teknolojileri sıklıkla entegre etmektedirler. Ortaokul öğretmenleri dijital teknolojileri, 2020-2021 eğitim öğretim yılında yapılan uzaktan eğitim sürecindeki çevrim içi senkron derslerde de benzer amaçlar için entegre etme çabası içinde olmuşlardır. Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. Bu amaçlardan birincisi, ortaokul öğretmenlerinin çevrim içi senkron derslerde hangi öğretimsel amaç için, hangi dijital teknolojilerin entegre edilmek üzere seçildiğini, ikinci amaç ise sürece entegre edilen dijital teknolojilerin ortaokul öğrencilerinin öğrenme ihtiyaçlarını karşılamasına yönelik algılarını analiz etmektir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmada, betimsel tarama modeli, nedensel karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; araştırmaya gönüllü olarak katılan, İstanbul'da bir vakıf okulunda öğretim teknolojileri uzmanları tarafından teknoloji entegrasyonu kapsamında yönlendirilen ve eğitimler alan 29 ortaokul öğretmeninden ve 567 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından geliştirilen“Teknoloji Entegrasyonunun Öğrenme Sürecini Desteklemeye Yönelik Öğrenci Algıları (TEDA) Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin dokuz boyutu için hesaplanan Cronbach alfa değerlerinin .963 ila .753 arasında değiştiği görülmektedir. On haftalık çevrim içi senkron derslerde öğretmenlerin öğretimsel amaçların (pekiştirme, sınıf yönetimi, soyut kavramları somutlaştırma, geri bildirim, grup çalışması, dikkat çekme, ölçme değerlendirme, etkin katılım ve motivasyon) her biri için kullandıkları dijital teknolojiler incelendiğinde, her bir amaç için farklı dijital teknolojiler kullandıkları görülmüştür. Kullanılan dijital teknolojilerin web 2.0 araçları ile üretilmiş materyaller, Google uygulamaları kendi ürettikleri veya hazır buldukları videolar ile video konferans programının odalara ayırma, anket özelliği ve simülasyon web siteleri olduğu tespit edilmiş olup, aynı dijital teknolojinin farklı öğretimsel amaçlar için kullanıldığı da belirlenmiştir. Bu bulguya dayalı olarak, öğretmenlerin dijital teknolojileri farklı öğretimsel amaçları karşılamaya yönelik entegre ettikleri söylenebilir. Öğretmenlerin kullandıkları dijital teknolojilerin dağılımları incelendiğinde en yüksek oranla hazır videoları derslere entegre ettikleri görülmüştür. Daha sonra sırasıyla Wordwall, SebitVcloud platformu, Zoom video konferans programının özellikleri ve Nearpod etkileşimli ders tasarlama araçlarını yüksek oranda derslere entegre ettikleri görülmüştür. Çevrimiçi öğretim sürecinde dijital teknolojilerin ders sürecine entegrasyonunun öğretimsel amaçları gerçekleştirmesine yönelik ders sonu öğrenci algı ortalamaları: konuyu pekiştirme, sınıf yönetimini güçlendirme, soyut kavramları somutlaştırma, anında geri bildirim alma, grup çalışması yapma, derse dikkat çekme ve konuyu öğrenmeye motive etme, derse etkin katılım sağlama, etkili ölçme değerlendirme alt boyutlarının tümünde“Çok Yüksek”çıkmıştır. Bu bulgular, ortaokul öğrencileri ile yapılan çevrim içi senkron derslere dijital teknolojilerin entegrasyonunun; öğrencilerin öğrendiklerini pekiştirme, soyut kavramları somutlaştırma, geri bildirim alma, grup çalışması yapma, derse dikkat çekme, derse karşı motivasyonlarını artırma, derse katılım ve ölçme değerlendirme boyutlarına yönelik öğrenme ihtiyaçlarını karşıladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Secondary school teachers frequently integrate digital technologies into their lessons for the purposes of concretizing abstract concepts, attracting attention, strengthening active participation, giving immediate feedback, doing group work, strengthening the assessment and evaluation process, increasing motivation for learning and supporting classroom management. Secondary school teachers have made efforts to integrate digital technologies for similar purposes in the online synchronous courses in the distance education process in the 2020-2021 academic year. This study has two main aims. The first of these aims is to analyze secondary school teachers' perceptions of which digital technologies are chosen for which instructional purpose and which digital technologies are selected to be integrated with online synchronous lessons, and the second aim is to analyze the perceptions of the digital technologies integrated into the process to meet the learning needs of secondary school students. For these purposes, a descriptive survey model and causal comparison method were used in the research. The study group of the research; It consists of 29 secondary school teachers and 567 secondary school students who voluntarily participated in the research, who were guided and trained within the scope of technology integration by instructional technology experts at a foundation school in Istanbul. As a data collection tool, the“Student Perceptions to Support the Learning Process of Technology Integration (TEDA) Scale”developed by the researchers was used. Cronbach's alpha values calculated for the nine dimensions of the scale ranged from .963 to .753. When the digital technologies used by teachers for each of the instructional purposes (reinforcement, classroom management, the concretization of abstract concepts, feedback, group work, drawing attention, assessment and evaluation, active participation and motivation) in ten-week online synchronous lessons were examined, different digital technologies for each purpose was observed.It has been determined that the digital technologies used are materials produced with web 2.0 tools, Google applications, videos they have produced or found ready, and video conferencing program's room allocation, survey feature and simulation websites, and it has been determined that the same digital technology is used for different educational purposes. Based on this finding, it can be said that teachers integrate digital technologies to meet different instructional purposes. When the distribution of digital technologies used by teachers is examined, it is seen that they integrate ready-made videos into lessons with the highest rate. Later, it was observed that they integrated Wordwall, SebitVcloud platform, Zoom video conferencing program features and Nearpod interactive course design tools into their courses, respectively. Perception averages of students at the end of the course for the integration of digital technologies in the online teaching process to achieve the instructional goals: reinforcing the subject, strengthening the classroom management, concretizing abstract concepts, getting instant feedback, doing group work, drawing attention to the lesson and motivating to learn the subject, active participation in the lesson providing“Very High”in all sub-dimensions of effective measurement and evaluation. These findings suggest that the integration of digital technologies into online synchronous lessons with secondary school students meets the learning needs of students for reinforcing what they have learned, concretizing abstract concepts, receiving feedback, doing group work, drawing attention to the lesson, increasing their motivation towards the lesson, participation in the lesson and assessment and evaluation.