The exchange rate pass-through to wages via the international worker mobility channel: Evidence from Turkey
Uluslararası işçi hareketliliği kanalı üzerinden döviz kuru geçişkenliliğinin ücretlere etkisi: Türkiye örneği
- Tez No: 742151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF EMRE AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Araştırmacılar Döviz Kuru Geçişkenliği'nin (DKG) herhangi bir ekonomi üzerindeki etkisini analiz etmeye çalıştıklarında, DKG'nin etkileyebileceği iki farklı kanala odaklanırlar: Pazar gücü ve maliyet kanalı. Maliyet kanalında ağırlıklı olarak itha- lat fiyatlarına, yüksek ithalat içeriği içerebilecek ihracat fiyatlarına veya tüketici fiyatlarına odaklanırlar. Bu nedenle, genel olarak, bu tür araştırma tasarımlarında işgücü maliyeti değişikliklerini hesaba katmazlar. Türkiye örneğinde durum tam olarak budur. Çalışmamız, bildiğimiz kadarıyla, DKG'nin maaşlar üzerine analiz eden ilk çalışma olacaktır. Çalışmamızda DID ve UQR çerçevelerini kullandık ve Türk Lirası'nın değer kaybetmesi durumunda maaşların farklı maaş dağılım dilim- lerinde, farklı oranlarda arttığını bulduk.
Özet (Çeviri)
When researchers try to analyze the effect of ERPT on any given economy they are focusing on two different channels that ERPT can effect: Market power and the cost channel. In the cost channel, they focus heavily on the import prices, export prices in which they may contain high import content or on the consumer prices. Thus, in general, they do not account for the labor cost changes in such research designs. This is exactly the situation for the Turkish case. Our work, to our knowledge, will be the first study to analyze ERPT to wages. We use DID and UQR frameworks and we found that in case of depreciation in TL, wages increases with different degrees with different quantiles.