COVID-19 geçiren hastalarda uzun dönemde egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, denge, kognitif durum ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of exercise capacity, peripheral muscle strength, balance, cognitive status and quality of life in patients with COVİD-19 in LONG TERM
  1. Tez No: 742201
  2. Yazar: MELİKE ŞURA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇALIK KÜTÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19) enfeksiyonu ile ilgili kanıtlar, şiddetli ve sıklıkla ölümle sonuçlanan multisistemik bir hastalığa işaret etmektedir. COVID-19'da mevcut sınırlı veriler pulmoner ve fiziksel fonksiyonlarda, bilişsel durumda bozulma, düşük yaşam kalitesi ve duygusal problemler olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı; COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş bireyler ile henüz COVID-19 enfeksiyonu geçirmemiş bireylerin egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, denge, kognitif durum ve yaşam kalitesini karşılaştırmaktı. Çalışmaya 20 COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş birey ve 20 yaş-cinsiyet olarak uyumlu sağlıklı birey katıldı. Bireylerin fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Egzersiz kapasitesi Artan Hızda Mekik Yürüme Testi (AHMYT) ile, denge Zamanlı Kalk Yürü Testi (TUG) ile değerlendirildi. Periferik kas kuvveti için el dinamometresi ile el kavrama kuvveti ölçüldü; quadriceps kas kuvveti değerlendirildi. Katılımcıların yaşam kalitesi SF-36 Kısa Form anketi, kognitif durum Bilişsel Durum Ölçeği (BDÖ), yorgunluk algılaması Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ), hareket korkuları Tampa Kinezyofobi Skalası (TKS), ağrı durumları McGill Ağrı Anketi, psikososyal durumları Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) ve nefes darlığı algılaması Modified Medical Research Council dispne skalası (mMRC) ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş bireylerin AHMYT mesafesi ve yaşam kalitesi sağlıklı gruba göre daha düşük bulundu (p0,05). COVID-19 enfeksiyonu sonrası uzun dönemde pulmoner rehabilitasyon programları ağrı, egzersiz kapasitesi, yaşam kalitesi, yorgunluk şiddeti, hareket korkusu ve nefes darlığı algılamasına ve psikososyal durumlarına yönelik multidisipliner bir yaklaşım içinde planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Evidence points to a severe and often fatal multisystemic disease in COVID-19 (Coronavirus Disease). The limited data of COVID-19 available have shown impairment in pulmonary and physical function, cognitive status, poor quality of life, and emotional problems. This study aimed to compare exercise capacity, peripheral muscle strength, balance, cognitive status, and quality of life of individuals who have had COVID-19 infection with those who have not yet had COVID-19 infection. Twenty individuals with COVID-19 infection and 20 age-sex-matched healthy individuals participated in the study. The physical and demographic characteristics of the individuals were recorded. Exercise capacity was evaluated with the Incremental Shuttle Walk Test (ISWT), and balance was evaluated with the Timed Up and Go Test (TUG). For peripheral muscle strength, hand grip strength was measured with a Jamar hand dynamometer, and quadriceps muscle strength was evaluated. Quality of life of the participants with the SF-36 Short Form questionnaire, cognitive status with the Cognitive Failures Questionnaire (CFQ), perception of fatigue with the Fatigue Severity Scale (FSS), fears of movement with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), pain states with the McGill Pain Questionnaire, psychosocial states Perception of dyspnea was assessed with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and the Modified Medical Research Council dyspnea scale (mMRC). As a result of the study, AHMYT distance and quality of life of individuals with COVID-19 infection were lower than the healthy group (p0,05). Pulmonary rehabilitation programs should be planned in a multidisciplinary approach towards pain, exercise capacity, quality of life, fatigue severity, fear of movement and shortness of breath perception, and psychosocial conditions in the long term after COVID-19 infection.