Problems ın Turkey about B2C e-commerce: A status analysis during COVID-19 pandemic
Türkiye'de B2C e-ticarete ilişkin sorunlar: COVID-19 pandemisi sürecinde durum analizi
- Tez No: 742202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
E-ticaret gelişen teknolojiyle beraber yaygınlığını artırmış, COVID-19 pandemisi sürecinde ise bu yaygınlıkta zirveye ulaşmıştır. Tüketiciye ve işletmelere pek çok avantaj sağlayan e-ticaret, bu süreçte sağlığın korunması kapsamında da önemli bir araç haline gelerek önemini artırmıştır. Bu öneme dayanarak, Türkiye'de e-ticarete ilişkin sorunların tespit edilmesinin büyük bir gereklilik olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, Türkiye'de e-ticarete ilişkin problemlerin B2C e-ticaret kapsamında ele alınması ve COVID-19 pandemisinin etkileri çerçevesinde değerlendirilmesidir. Araştırma beş bölümde tamamlanmış olup, birinci bölüm girişi oluşturmaktadır. İkinci bölümde e-ticaretin kavramsal çerçevesi ve gelişimine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırma metodolojisi açıklanmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak B2C e-ticaret faaliyetlerine devam eden 10 işletmeden katılımcılar ile görüşülmüştür. Elde edilen veriler nitel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları, pandemi sürecinin B2C e-ticaret kapsamında olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanında müşteri yorumlarının denetlenmemesi ve iade ve teslimata ilişkin sorunların B2C e-ticarette en fazla öne çıkan problemler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
E-commerce has increased its prevalence with the developing technology, and this prevalence reached its peak during the COVID-19 pandemic process. E-commerce, which provides many advantages to consumers and businesses, has increased its importance by becoming an important tool in terms of protecting health in this period. In the context of this importance, it is considered that it is a great necessity to identify the problems related to e-commerce in Turkey. In this context, the aim of the study is to consider e-commerce related problems in Turkey within the scope of B2C e-commerce and to evaluate within the framework of the effects of the COVID-19 pandemic. The research has been completed in five chapters; the first chapter is the introduction. In the second chapter, the conceptual framework and development of e-commerce is given. In the third chapter, the research methodology is explained. In the research, participants from 10 enterprises continuing their B2C e-commerce activities were interviewed using the semi-structured interview technique. Data obtained were analyzed using qualitative analysis method. The results of the research reveal that the pandemic period has positive effects in the context of B2C e-commerce. In addition, it has been determined that the failure to control customer comments and problems related to returns and deliveries are the most prominent problems in B2C e-commerce.