Assessment of nutritional status of healthy Turkish adults using a 3 day diet diary
Sağlıklı yetişkin Türklerin beslenme durumlarının 3 günlük diyet günlüğü kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 913816
  2. Yazar: ZEYNEP SEBA SARITEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Chester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Özet 1: Genel olarak hastalıkların çok farklı nedenleri olabilir, ancak hastalıkların ortaya çıkmasında beslenmenin önemli bir rolü vardır. Beslenme alışkanlıkları ve beslenme alımları ülkeden ülkeye, hatta aynı ülke içinde bölgeden bölgeye değişir. Hastalıkların beslenme kaynaklı nedenleri belirlenmeli ve önleme yöntemleri uygulanmalıdır. Ayrıca beslenme kaynaklı hastalıklara karşı başlıca müdahale beslenme eğitimidir. Kötü beslenmeye bağlı olarak görülen sağlık sorunlarının başında obezite, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kanser, diş sağlığı sorunları geliyor. Bu sağlık sorunları Türkiye'de olduğu gibi tüm dünyada da yaygın. Bu makale Türkiye'deki besin eksikliği ve hastalıkların yaygınlığını belirler. Ayrıca dünya çapındaki epidemiyolojiyi de belirler. Özet 2: Araştırmanın amacı İstanbul'da yaşayan yetişkin Türk insanlarının besin alımını incelemektir. Türk diyeti hakkında sınırlı sayıda araştırma ve makaleler mevcuttur. Türk insanlarının hangi diyetleri uyguladığı belirsizdir. Ayrıca Türk insanlarının diyet uygularken sahip oldukları hastalıkları dikkate alıp almadığı da belirsizdir. Bu araştırmada Türk insanlarının genel beslenme alışkanlıkları ve alımları açıklanır. Bu araştırmaya 18 ile 60 yaşları arasında, 15 erkek ve 25 kadın olmak üzere 40 kişi katılmıştır. Evde ölçümler kullanarak hafta içi iki gün ve hafta sonu bir gün olmak üzere 3 günlük bir diyet günlüğü bildirdiler. Bu günlükler bir beslenme yazılım programı kullanılarak değerlendirildi. Mikro besin, makro besin ve enerji alımı analiz edildi. Kısaca bazı mikro besinlerin tüketimi önerilen değerlerin altında, bazılarının tüketimi ise önerilenin üzerindedir. Referans olarak WHO (Dünya Sağlık Örgütü) verileri kabul edilmiştir. Bebis isimli Türk beslenme yazılım programı, enerji, protein, toplam yağ, karbonhidrat, lif, alkol, kolesterol, A vitamini, B1, B2, B6, C vitamini, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir ve çinko analizlerini yapar. Bu çalışmada Türk insanlarının protein, yağ, lif, A vitamini, kolesterol, sodyum ve kalsiyum alımı analiz edildi. Sonuç olarak protein alımı önerilenden 6.7 gram, sodyum alımı ise 709 mg daha fazla bulunmuştur. Fakat önerilen değerlerle aralarında yalnızca 1 gram fark olduğu için yağ ve demir tüketimi neredeyse aynıdır. Türk insanlarının kalsiyum ve A vitamini alımı sırasıyla önerilen değerlerden 345 mg ve 463 mikrogram daha düşüktür. Bu araştırmada su, alkol ve bazı besin maddeleri analiz edilmemiştir. Beslenme alışkanlıkları ile hastalıklar arasında güçlü bir bağlantı vardır. Araştırma sonuçları, önceki çalışmalara dayalı olarak hastalıkların epidemiyolojisi ile ilişkilendirilebilir. Beslenme alışkanlıklarını iyileştirmek için uygun müdahaleler yapılabilir. Müdahaleler beslenme kaynaklı bu hastalıkların sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Devlet ya da sağlık çalışanları bu müdahaleleri uygulayabilir.
Özet (Çeviri)
Abstract 1: In general, although there can be many causes of diseases, nutrition has a vital role on disease occurrence. The dietary habits and dietary intakes vary from one country to another, even from region to region in a country. Dietary causes of diseases should be determined and prevention methods should be applied. Also, nutritional education is the primary intervention for nutrition-borne diseases. Obesity, cardiovascular disease, diabetes, cancer, dental health problems are the major health problems observed due to malnutrition. These health problems are widespread in Turkey and also all over the world. In this article, the nutrient deficiency and the prevalence of diseases in Turkey is determined. Additionally, the worldwide epidemiology is also determined. Abstract 2: The aim of the study was to examine the nutritional intake of Turkish adults in Istanbul, Turkey. There is limited research and articles about Turkish diet. It is not clear which diets that is followed by Turkish people. It is also unclear if Turkish people put into consideration the diseases they have while following a diet. This study clarifies general dietary habits and intakes of Turkish people. In this study 40 people, 15 men and 25 women, aged between 18 and 60 are participated. They reported a 3-day diet diary by using household measures, for two weekdays and one weekend day. These diaries were assessed by using a nutrition software program. Micronutrient, macronutrient and energy intake were analyzed. Briefly, consumption of some of the micronutrients are less than the recommended values while some of them are above the recommended. WHO data were taken as a reference. The Turkish nutritional software program, which is called Bebis, analyses energy, protein, total fat, carbohydrate, fiber, alcohol, cholesterol, vitamin A, B1, B2, B6, Vit C, sodium, calcium, magnesium, phosphorus, iron and zinc. In this study, Turkish intake of protein, fat, fiber, vitamin A, cholesterol, sodium and calcium were analyzed. As a result, protein intake is 6,7 g higher and sodium intake is 709 mg higher than recommended. However, fat and iron consumption is almost the same, since there is only 1 g difference than recommendations. Calcium and vitamin A intake of Turkish people are 345 mg and 463 microgram lower than recommended values respectively. Water, alcohol and some of the nutrients were not analyzed in this study. There is a strong relation between nutritional habits and diseases. The results of the research can be correlated with epidemiology of diseases based on the previous studies. To improve nutritional habits, proper interventions can be done. These interventions may help to decrease the incidence of these nutrition-based diseases. The government or health professionals can apply these interventions.