Rural areas: Post war development strategies
Kırsal alanlar: Savaş sonrası gelişmestratejileri
  1. Tez No: 742208
  2. Yazar: MERYEM ABOUSHALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALAH HAJ ISMAIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Suriye'deki savaş sonrası kırsal alanlar büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Bu nedenle, onların sorunlarına cevap vermek için özel olarak tasarlanmış kapsamlı gelişim stratejilerine ihtiyaç vardır. Araştırmacılar, kavramsal çerçeveleri analiz ederek ve olası araçları anlamak için vaka çalışmaları uygulayarak geliştirme potansiyellerini incelemişlerdir. Dayanıklılık kavramı, belirli bir alanın bu yeni stratejik teşhis ve izleme araçlarına aittir. Mevcut kalkınma teorileri çalışmasına dayanan araştırma, kırsal kalkınma potansiyellerini belirlemek için dayanıklılık kavramını kullanma fikrini araştırıyor. Dahası, çalışılan araçların verimliliğinin ve hangi derslerin öğrenilebileceğinin ele alınması. İkincil veriler, kırsal dayanıklılık uygulamasına ilişkin vaka çalışmalarıyla birlikte toplandı ve analiz edildi. Ayrıca, hasar değerlendirmesi ve savaş sonrası yeniden yapılanma ve rehabilitasyon ölçümlerini birincil veri toplama ve analizi yoluyla tespit etmek için Suriye'de bir pilot bölge seçildi. Analiz, güçlü ve zayıf yönleri ortaya koydu ve pilot bölge geliştirme için kavramsal bir çerçeve ile sonuçlandı. Analiz sonuçları daha sonra çalışılan bölge ile aynı özellikleri paylaşan alanlara genellenmiştir. Ayrıca Suriye'nin kırsal alanları için kavramsal bir çerçeve önerilmiştir. Son olarak, bir kalkınma stratejisi olarak dayanıklılığın etkinliğini güçlendirebilecek faktörleri belirlemek için savaş sonrası bağlam alanında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Post-war rural areas in Syria are facing huge challenges. Therefore, comprehensive developmental strategies designed specifically to respond to their problems are needed. Researchers have examined potentials for development through analysing conceptual frameworks and implemented case studies to understand the possible tools. The concept of resilience belongs to these new tools of strategic diagnosis and monitoring of a given space. Building on existing work of development theories, the research investigates the idea of using the concept of resilience for determining rural development potentials. Moreover, it tackles the efficiency of those studied tools and which lessons can be learnt. Secondary data were collected and analysed alongside case studies of rural resilience implementation. Furthermore, a pilot zone in Syria was chosen to do a damage assessment and to detect post-war reconstruction and rehabilitation measurements through primary data collection and analysis. The analysis demonstrated strengths and weaknesses and resulted in a conceptual framework for pilot-zone development. Analysis results were then generalized to the areas sharing the same characteristics as the studied zone. In addition, a conceptual framework was proposed for rural areas of Syria. Finally, further research is needed in the field of post-war context to identify factors that could strengthen the effectiveness of resilience as a development strategy