Sivil hava yolu taşıma sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların çözüm yolları
  1. Tez No: 742218
  2. Yazar: HANDE BÜŞRA KARASOY
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE İPEK SARIÖZ BÜYÜKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hava yolu taşımacılığından doğan uyuşmazlıklar da diğer tüm taşımalardan doğan uyuşmazlıklar gibi yerleşik uygulamalara muhtaçtır. Bu doğrultuda uyuşmazlıkların çözümü için atılan ilk adım 12 Ekim 1929 tarihinde Varşova'da imzalanan ve onaylayan devletler arasında 13 Şubat 1933 tarihinde yürürlüğe giren“Hava yolu ile Yapılan Uluslararası Taşımalara İlişkin Bazı Kuralların Birleştirilmesi Hakkında Sözleşme”dir . İlgili konvansiyon daha sonra çeşitli değişikliklere uğrasa da son olarak, 1975'te Montreal konferansında alınan bir karar sebebiyle 10-28 Mayıs 1999 tarihinde Montreal'de toplanan Uluslararası Hava Hukuku konferansında“Hava Yolu ile Yapılan Uluslararası Taşımalar İçin Bazı Kuralların Birleştirilmesi Hakkında Sözleşme ”adı altında birleştirilmiştir. Taraf devletler tarafından son kertede hava yolu taşıma sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklar hakkında öncelikle bu konvansiyon uygulanmaktadır. Türkiye de anılan konvansiyonlara taraftır. Bu sebeple eğer taşımanın nitelikleri uygun ise, öncelikle Montreal Konvansiyonu hükümleri dikkate alınacaktır. Ancak Montreal Konvansiyonu'na taraf olmayan bir devlet ile Türkiye arasında hava yolu ile yapılan bir taşıma söz konusu olduğunda ve bu taşımadan bir uyuşmazlık çıktığında Varşova Konvansiyonu hükümleri dikkate alınacaktır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devleti bu konuda imzalanan her iki konvansiyona da taraftır. İşbu çalışmada hava yolu taşıma sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların milletlerarası düzlemdeki çözüm yollarında yetkili mahkemeler incelenecektir. Bu bağlamda kısaca hava yolu taşıma sözleşmelerinin hukuki nitelik ve mahiyeti açıklanacak, daha sonra hava yolu taşıma sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklar hakkında milletlerarası sözleşmelerin öngördüğü hükümler incelenerek sözleşme rejimi ve Türkiye bakımından konvansiyonların uygulama alanı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
There is a need for applications such as those produced by the airway, as well as those used by all other transports. The first step for the testing of these designs is the“Airline Convention”signed in Warsaw on 12 October 1929 and to be signed on 13 February 1933 between the ratifying states. Although the convention later underwent various options, the last, a resolution taken at the Montreal conference in 1975, was consolidated under the name“Convention on Air Mays”at the International Air Law conference convened in Montreal on 10-28 1999. First of all, this convention process about those arising from airline contracts by the states parties. Turkey is also a party to the aforementioned conventions. For these reasons, if the carriage is convenient, the Montreal Convention is appropriate first. However, there is an air transportation between Turkey and a state that is not a party to the Montreal Convention, and an education Warsaw Convention was targeted from this transportation. Because the Republic of Turkey is a party to these two conventions. This training will be fine at the authorized schools on the international routes of the routes arising from the contracts of the airline. Before completing this process, the provisions of the contracts within millet can be examined about the ones that will arise from the project of their contract from the airline and the ones that will arise out of the airline contract later on.