Kanserli çocuklara uygulanan aromaterapi ve müzik dinletisinin uykuya etkisi
The effect of aromatherapy and music concert applied to children with cancer on sleep
  1. Tez No: 742219
  2. Yazar: AYŞE ARICIOĞLU SÜLÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE HİLAL YAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırma aromaterapi ve müzik dinletisinin kanserli çocukların uykularına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü deneysel çalışma olarak Şubat 2021- Mart 2022 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Onkoloji Hastanesi çocuk onkoloji-hematoloji kliniğinde yapılmıştır. Araştırma aromaterapi (35), müzik dinletisi (35), kontrol (35) gruplarına alınan 105 hasta ile tamamlanmıştır. Aromaterapi ve müzik dinletisi uygulamaları üç gün süreyle ard arda, günde 1 defa ve 20 dk şeklinde uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası çocukların 24 saatlik uykuları aktigrafi ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilk, Ki kare test istatistiği, tek yönlü varyans analizi, eşleştirilmiş örneklemler t testi ve bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effects of aromatherapy and music listening on the sleep of children with cancer. Material and Method: The data of the study were collected between February 2021 and March 2022 in İnönü University Turgut Özal Medical Center, Oncology Hospital, pediatric oncology-hematology clinic. The study was completed with 105 patients included in aromatherapy (35), music concert (35), control (35) groups. Aromatherapy and music concert applications were applied for three consecutive days, once a day and for 20 minutes. Before and after the application, the 24-hour sleep of the children was evaluated with actigraphy. Descriptive statistics, Shapiro Wilk, Chi-square test statistic, One-Way ANOVA, Paired t test were used to evaluate the data.