Taekwondo sporcularında ısınma öncesi ve sonrası farklı yoğunluklarda yapılan dinamik germe egzersizlerinin anaerobik performansa etkisi
The effect of dynamic stretching exercises at different intensities before and after warmup on anaerobic performance in Taekwondo athletes
  1. Tez No: 742229
  2. Yazar: TOLGA İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞEREF BEDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, klasik ısınma periyodu öncesi ve sonrasında farklı yoğunluklarda yapılan dinamik germe egzersizlerinin anaerobik performansa akut etkisini araştırmaktır. Çalışmaya İzmir ilinden 16 yaş ve üzeri son 6 ay sakatlık öyküsü bulunmayan lisanslı 15 taekwondo sporcusu katılmıştır. Katılımcılara beş farklı germe protokolü beş ayrı günde uygulanmıştır. Uygulanan protokoller germe yok (GY), önce dinamik germe düşük yoğunluklu (ÖDGD), sonra dinamik germe düşük yoğunluklu (SDGD), önce dinamik germe yüksek yoğunluklu (ÖDGY), sonra dinamik germe yüksek yoğunlukludur (SDGY). Anaerobik performans ölçümü Taekwondo Anaerobik Aralıklı Tekme Testi (TAATT) kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effect of dynamic stretching exercises performed at different intensities on anaerobic performance before and after the classical warm-up period. Fifteen licensed taekwondo athletes aged 16 and over from the province of Izmir without a history of disability in the last 6 months participated in the study. Five different stretching protocols were applied to the participants on five different days. The protocols used are no stretching (GY), dynamic stretching low-intensity (ODGD), then dynamic stretching low-intensity (SDGD), first dynamic stretching high-intensity (ODGY), then dynamic stretching high-intensity (SDGD). Anaerobic performance was measured using the Taekwondo Anaerobic Intermittent Kick Test (TAATT).