13-18 yaş aralığındaki taekwondo sporcularına uygulanan dinamik ve propriyoreseptif nöromüsküler fasilitasyon (PNF) egzersizlerinin esnekliğe etkisinin karşılaştırılması
Comparisons of effects of dynamic and proprioreceptive neuromuscular facilitation (PNF) exercises in flexibility between 13 and 18 aged taekwando athletes
- Tez No: 829059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR, DOÇ. DR. MEHMET KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı 13-18 yaş aralığındaki taekwondo sporcularında dinamik ve PNF egzersizlerinin esnekliğe etkisinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Taekwondo branşı ile ilgilenen 13-18 yaş aralığında erkek gönüllü 30 sporcu katılmıştır. Sporcular basit rastgele yöntemle kontrol grubu (KG), dinamik germe grubu (DG) ve propriseptif neromüsküler fasilitasyon (PNFG) olmak üzere 10'ar kişilik 3 gruba ayrılmıştır. Tüm sporculara ısınma amacıyla 2 dk jogging ardından DG'ye dinamik germe sonrasında taekwondo antrenmanı, PNFG'ye PNF germe egzersizleri sonrasında taekwondo antrenmanı ve KG ise sadece taekwondo antrenmanı yaptırılmıştır. Taekwando antrenmanı öncesinde yaptırılan dinamik germe ve PNF germe egzersizleri 6 hafta, haftada gün aşırı 3 gün, günde 20 dk süresince uygulanmıştır. Sporculara 6 hafta öncesi ön-test ve 6 hafta sonrası son-test olarak otur-eriş ön-testi yaptırılmıştır. Gruplar arasında ön-test ve son-testlerde fark olup olmadığını belirlemek için ANOVA testi, fark varsa farkın kaynağını belirlemek için ikili grup karşılaştırmalarında Tukey testi kullanılmıştır. Her grubun grup içi ön-test ve son-testi farkı olup olmadığını belirlemek için bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p≤0.05 alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was comparisons of effects of dynamic and PNF exercises in flexibility between 13 and 18 aged taekwando athletes. Voluntareed 30 male Taekwando athletes between ages 13 and 18 were participated the study. They are divided to 3 groups as a control group (CG), a dynamic stretching group (DG), and PNF group (PNFG). Each group was included in 10 athletes. Each group started with 2 min jogging. DG had dynamic stretching exercises and PNFG had PNF stretching exercises before taekwondo training. CG had only taekwondo training. Dynamic and PNF stretching exercises were performed in a 6-week, 3 times a week, 20 min in a day. Sit and reach test was performed as pre- and post-tests before and after a 6-week. ANOVA was used for comparisons of intergroup pre- and post-test results. If there was a difference intergroup, Tukey test was used for the determining the source of a difference in each double groups. Paired t test was used for pre- and post-test results within each group. Probability level was p≤0.05.