Hızlı şarj istasyonlu konut mikro şebeke için enerji yönetim sistemi
Energy management system for a residential microgrid with a fast charging station
- Tez No: 742230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son zamanlarda, yenilenebilir kaynakların artan kullanımı, elektrikli araç (EV) ve diğer elektrik yüklerinden dolayı yükün büyümesi ve güç elektroniğindeki gelişmeler, güç şebekelerinin mevcut haliyle bu değişikliklere uyum sağlayamaz konuma gelmektedir. Bu nedenle hem yük hem de kaynak tarafında son teknolojileri ve değişiklikleri sistemde kullanmak için yeni yaklaşımlar uygulanmalıdır. Bu çalışmada, iki kısımdan oluşan konut tabanlı bir mikro şebeke için bir enerji yönetim sistemi (EMS) tasarlanmıştır. Bu kısımlardan birincisi, bir fotovoltaik sistem (PV) ve pil depolama sistemi (BSS) içeren bir konut bileşenidir. İkincisi, bir fotovoltaik sistem ve bir süperkapasitör enerji depolama (SCES) içeren bir şarj istasyonudur. Yoğun saatlerde süperkapasitör (SC) kullanımı, elektrikli araçların şarj edilmesi açısından şebeke tarafında yük kaymasını sağlar. Önerilen EMS için bir optimizasyon algoritması uygulanır. Böylece hem SCES hem de BSS, maksimum tüketimin olduğu zamanlarda şarjdan kaçınır. Operasyon senaryolarına göre güç ve maliyetlerde tasarruf sağlanacaktır. Böylece enerji verimliliğinde bir iyileşme sağlanacaktır. Ayrıca, şebeke yoğun zamanlarda fazladan bir aşırı yüklenmeyi önleyecektir.
Özet (Çeviri)
Recently, the increased penetration of renewable sources, the growing of the load in terms of electric vehicle (EV) as well as other electrical loads and the power electronics' advancements make the power networks in their current shape incapable to adapt these changes. Thus, new techniques in addition to energy management methods should be applied in order to convoy the recent technologies and changes in both load and source sides. In this study, an energy management system (EMS) is designed for a residential based microgrid that consists of two parts. One of them is a residential compound that comprises a photovoltaic system (PV) and battery storage system (BSS). The second is a charging station compound comprising a photovoltaic system and a super-capacitor energy storage (SCES). During peak hours, the usage of super-capacitor (SC) provides the load shifting in terms of charging of EVs. An optimization algorithm is applied for the proposed EMS so that both the SCES and BSS avoid charging in the peak period. Optimal energy consumption will be obtained according to different scenarios of operation. Thus, an increase in energy efficiency is expected to be. Furthermore, the grid will avoid an extra overload in peak time.