HY 80 çeliğinin korozif ortamlardamekanik davranışı
Mechanical behavior of HY-80 steel in corrosive environments
- Tez No: 742231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGİN KOSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüz modern donanımlarının en stratejik platformları olan denizaltılarda ve endüstrinin farklı alanlarında kullanılan yüksek mukavemetli düşük alaşımlı (HSLA) sınıfından HY-80 çeliğinin, agresif korozif ortamlarda kimyasal reaksiyona girmesi sonucu mekanik davranışı incelenmiştir. Söz konusu çelik, kurulan deney havuzlarında belirli sürelerde %5 derişimde sülfirik asit, % 10 derişimde hidroklorik asit, %20 derişimde sodyum hidroksite maruz bırakılıp malzeme yüzeyindeki değişimler incelenmiş, reaksiyon sonucu kütle kayıpları ölçülmüş ve yüzeylerin makro fotoğrafları çekilmiştir. 1 hafta, 2 hafta ve 4 hafta deney havuzlarında bekleyen tüm numuneler tahribatlı muayene yapılmak üzere ayrı ayrı kategorize edilmiştir. Tüm HY-80 çeliği çekme numuneleri mekanik çekme testine tabi tutularak malzemelerin akma-çekme mukavemetleri ölçülmüştür. Koparılan numunelerin kırılma yüzeyleri gözle muayene edilerek fotoğraflandırılmış, deney havuzlarındaki korozif ortama maruz kalma sürelerine göre karşılaştırılmıştır. Yine aynı şekilde tüm HY-80 çeliği çentik darbe numuneleri de, Charpy tekniğine göre çekiçli darbe cihazında kırılmaya uğratılmıştır. Test sonucu tüm numunelerin kırılma gerilmeleri ölçülmüştür. Kırılan numunelerin kırılma yüzeyleri gözle muayene edilerek fotoğraflandırılmış ve deney havuzlarındaki korozif ortama maruz kalma sürelerine göre mukayese edilmiştir. Tüm sonuçlar irdelenerek HY-80 çeliğinin korozif ortamdan ne ölçüde etkilendiği ve uzun vadede görev süresi boyunca ne şekilde bir mekanik karakteristik ortaya koyacağı agresif bir korozyon ortamı oluşturmak suretiyle gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
The mechanical behavior of high strength low alloy (HSLA) grade HY-80 steel has been investigated as a result of chemical reaction in aggressive corrosive environments. It is used in most strategic platforms of today's modern naval forces submarines, and in different fields of industry. The steel was exposed to sulfuric acid at a concentration of 5%, hydrochloric acid at a concentration of 10% and sodium hydroxide at a concentration of 20% in certain periods in the test pools, the changes on the surface of the material were examined, the mass losses as a result of the reaction were measured and the macro photographs of the surfaces were taken. All samples waiting in the test pools for 1 week, 2 weeks and 4 weeks are categorized separately for destructive tests. All HY-80 steel tensile specimens were subjected to mechanical tensile testing and the yield-tensile strength of the materials was measured. The fracture surfaces of the broken samples were visually inspected and photographed and compared according to their exposure time to the corrosive environment in the test pools. Likewise, all HY-80 steel notch impact specimens were broken in a hammer impact device according to the Charpy technique. As a result of the test, the breaking stresses of all samples were measured. The fracture surfaces of the broken samples were visually inspected and photographed and compared according to their exposure time to the corrosive environment in the test pools. By examining all the results, it has been observed to what extent HY-80 steel is affected by the corrosive environment and what kind of mechanical characteristics it will exhibit during its long term duty by creating an aggressive corrosion environment