Postmenopozal dönemde progresif gevşeme egzersizlerinin uyku kalitesine ve yorgunluğa etkisi
The effect of progressive relaxation exercises on sleep quality and fatigue in the postmenopausal period
- Tez No: 742232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın türü ve amacı: Bu araştırma, postmenopozal dönemde Progresif Gevşeme Egzersizleri (PGE)'nin uyku kalitesine ve yorgunluğa etkisini belirlemek amacıyla tek körlü randomize kontrollü türde gerçekleştirildi. Gereç ve yöntem: Bu araştırma bir ilçe devlet hastanesinin Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim (KETEM) birimine başvuran ve araştırmaya dahil etme kriterlerine uyan 63 kadınla Ocak 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Deney ve kontrol gruplarına atanan kadınlardan deney grubuna (n=31) sekiz hafta boyunca progresif gevşeme egzersizleri uygulatılmış, kontrol grubu ise (n=32) postmenopozal dönemdeki uyku sorunlarına ve yorgunluğa ilişkin rutin başetme alışkanlıklarına devam etti. Hem deney hem de kontrol grubu 4. ve 8. haftada Piper Yorgunluk Ölçeği (PYÖ) ve Pitssburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınlar; sosyodemografik, obstetrik ve tıbbi özellikler bakımından benzerdi (p>0.05). PGE uygulanan deney grubunda yorgunluk semptomları açısından kontrol grubuna kıyasla 8 haftanın sonunda iyileşme saptanırken, kontrol grubunda yorgunluk belirtilerinin arttığı saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Type and purpose of the study: This study was carried out in a single-blind randomized controlled type with the aim of determining the effect of progressive relaxation exercises (PGE) on sleep quality and fatigue in the postmenopausal period. Materials and methods: This study was conducted with 63 women who applied to the KETEM unit of a district state hospital and met the inclusion criteria between January 2022 and July 2022. Among the women assigned to the experimental and control groups, progressive relaxation exercises were applied to the experimental group (n=31) for eight weeks, while the control group (n=32) continued their routine coping habits related to sleep problems and fatigue in the postmenopausal period. Both the experimental and control groups were evaluated with the Piper Fatigue Scale (PFL) and the Pitsburg Sleep Quality Scale (PUKI) at weeks 4 and 8. Results: Women participating in the study; sociodemographic, obstetric and medical characteristics were similar (p>0.05). At the end of 8 weeks, there was an improvement in fatigue symptoms in the PGE applied experimental group compared to the control group, while fatigue symptoms increased in the control group (p0.05).