İstanbul Havalimanının ihracata olası etkileri üzerine bir araştırma
A research on the potential effects of Istanbul Airport on export
- Tez No: 742243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın ihracata olan olası etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında Covid-19 salgını sürecinde İstanbul Yeni Havalimanı'nın da ki ihracatı nasıl etkilediğine dair incelemeler yapılmıştır. Atatürk Havalimanı'nın taşınması itibariyle, İstanbul Yeni Havalimanı'nın aktif şekilde hizmet vermesi baştan sona incelenmiştir. Tez kapsamında 4 farklı firma ve görevlerde yer alan kişiler ile röportaj yapılmıştır. İstanbul Yeni Havalimanı'nın ihracata olan etkileri yıl bazında değerlendirilmiştir. 2021 yılının sonuna kadar İstanbul Yeni Havalimanı'ndan yapılacak olan ihracatın etkileri ve hacmi de araştırılmıştır. Araştırma kapsamında 2023 yılına kadar olan olası ihracatlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, possible effects of Istanbul New Airport on exports were investigated. Within the scope of the study, examinations were made on how the Istanbul New Airport affected exports during the Covid-19 outbreak. As of the transportation of Atatürk Airport, the active service of Istanbul New Airport has been examined thoroughly. Interviews were made with 4 different companies and people in the scope of the thesis. The effects of Istanbul New Airport on exports were evaluated on a yearly basis. The effects and volume of exports to be made from Istanbul New Airport until the end of 2021 have also been investigated. Possible exports until 2023 were evaluated within the scope of the research.