Ameliyat öncesi dönemdeki hastaların sağlık okuryazarlık düzeyinin kaygı ve COVİD-19 korkusu üzerine etkisi
The effect of health literacy level of patients in the pre-operative period on anxiety and fear of COVİD-19
- Tez No: 742242
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ameliyat Öncesi Dönemdeki Hastaların Sağlık Okuryazarlık Düzeyinin Kaygı ve COVID-19 Korkusu Üzerine Etkisi Amaç: Bu araştırma, ameliyat öncesi dönemdeki hastaların sağlık okuryazarlık düzeyinin kaygı ve COVID-19 korkusu üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Araştırma Mart 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yürütüldü. Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Şubat-Mayıs 2022 tarihleri arasında Genel Cerrahi Kliniğine yatışı yapılan ve ameliyat olacak tüm hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, araştırma kriterlerine uyan Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi Kliniği'nde ameliyat öncesi dönemdeki 18-65 yaş aralığındaki 400 gönüllü hasta oluşturdu. Araştırma verileri gönüllü olarak katılım sağlayan 400 hastadan Tanıtıcı Bilgi Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32, Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS 22.00 istatistik paket programı kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya alınan hastaların %51.7'si 18-30 yaş aralığında, %66.5'i kadın, %57.5'i bekar, %36.8'i üniversite mezunu olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The Effect of Health Literacy Level on Anxiety and Fear of COVID-19 of Patients in the Preoperative Period Aim: This research was carried out to determine the effect of the health literacy level of patients in the preoperative period on anxiety and fear of COVID-19. Material and method: The research was carried out at Atatürk University Health Research and Application Center between March 2021 and June 2022. The population of the study consisted of all patients who were admitted to the General Surgery Clinic at Atatürk University Health Research and Application Center between February and May 2022 and will undergo surgery. The sample of the study consisted of 400 volunteer patients aged between 18-65 years in the preoperative period at Atatürk University Health Research and Application Center General Surgery Clinic, who met the research criteria. Research data were collected from 400 patients who participated voluntarily using the Introductory Information Form, the Turkey Health Literacy Scale-32, the Surgery-Specific Anxiety Scale, the COVID-19 Fear Scale, and the State-Trait Anxiety Scale. SPSS 22.00 statistical package program was used to evaluate the data. Results: It was determined that 51.7% of the patients included in the study were between the ages of 18-30, 66.5% were female, 57.5% were single, and 36.8% were university graduates.