Alan içi ve alan dışından gelen öğrencilerin Afyon Kocatepe, Uşak, Kütahya Dumlupınar Üniversiteleri Güzel Sanatlar Fakülteleri özelinde başarı durumlarının niteliksel araştırma yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the success status of students from within and outside the field in Afyon Kocatepe, Uşak, Kütahya Dumlupinar Universities Fine Arts Faculties by qualitative research method
- Tez No: 742245
- Danışmanlar: DOÇ. ERDAL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Afyon Kocatepe Üniversitesi, Uşak Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri Resim Bölümlerinde eğitim gören, Güzel Sanatlar Lisesi mezunu öğrencilerin aldıkları sanat eğitimi, başarıları karşılaştırılarak diğer lise mezunu öğrencilerle akademik başarıları karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede kaynak taraması yapılıp var olan kaynaklar ve daha önceden yapılmış olan çalışmalar incelenmiştir. Güzel sanatlar liseleri öğrencilerinin alanlarıyla ilgili lisans eğitiminde almış oldukları akademik not değerleri, başarıları, varsa başarısızlıkları konusunda anket uygulanmış ve veriler bu yolda elde edilmiştir. Bu veriler değerlendirilip öneriler kapsamlı biçimde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The art education of fine arts high school graduate students studying at the painting departments os Afyon Kocatepe University, Uşak University and Kütahya Dumlupınar University Fine Arts Faculties was evaluated by comparing their academic achievements with other high school graduate students. In this evaluation, a literature review was made and existing sources and previous studies were examined. A questionnaire was appled to the students of fine arts high schools about their academic grades, achievements and failures, if any, in their undergraduate education, and the data were optained in this way. These data were evaluated and the recommendations were comprehensively arranged.