COVİD-19 pandemisi nedeniyle home-office çalışanlarda görülen sırt ağrısında tele-rehabilitasyonun etkinliği
Effectiveness of tele-rehabilitation on back pain in home-office workers during COVİD-19 pandemic
- Tez No: 742246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızda home-office çalışanlara ergonomi eğitimi verip çalışma ortamlarını onlar için daha sağlıklı hale getirmek, sırt ağrılarını azaltmak maksadıyla verilen ev egzersiz programının haftada 3 gün fizyoterapist eşliğinde yapılmasının, çalışanların egzersizlerini kendi başlarına yapmasına göre herhangi bir fark yaratıp yaratmayacağını incelemek amaçlanmıştır. Katılımcılar gerekli bilgilendirme yapılıp onay alındıktan sonra randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Ardından her iki gruba da sosyo-demografik bilgi anketi, SF-36 anketi, Quebec Sırt Ağrısı Anketi ve V.A.S anketi online olarak gönderildi ve doldurmaları istendi. Katılımcılar sosyo-demografik bilgilerine uygun randomize olarak iki gruba ayrıldıktan sonra her iki gruba da online ergonomi eğitimi verildi. 1.gruba (n=30) 4 hafta süresince haftada 3 gün fizyoterapist eşiliğinde online egzersiz eğitimi verildi ve diğer günlerde de egzersizlerini günde iki kez yapmaları istendi. 2.gruptan (n=30) 4 hafta süresince günde iki kez kendi başlarına egzersizlerini yapması istendi. 4 hafta sonra katılımcılara SF-36 anketi, Quebec sırt ağrısı anketi ve V.A.S anketi online olarak tekrar gönderildi ve doldurmaları istendi. Her iki grupta da cinsiyet dağılımları eşittir. 1.grubun yaş ortalaması 35,9±8,2 2.grubun yaş ortalaması 38,3±8,4 yıldır. Grup içi değerlendirmelerde her iki grupta da emosyonel rol güçlüğü hariç SF-36, Quebec Sırt Ağrısı Anketi ve V.A.S değerleri açısından istatistiksel anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05). Fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizlerin sırt ağrısı, yaşam kalitesi ve ağrı üzerine etkisini ortaya koymak istediğimiz çalışmamızda iki grup arasında fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizlerin olumlu etkinliğini ortaya koyacak herhangi bir üstünlük belirlenememiştir. Çalışmamızda bu üstünlüğü sağlayabilmek için izlem süresinin daha uzun belirlenmesini, daha fazla egzersiz çeşidinin seçilmesini ve farklı değerlendirme yöntemlerinin kullanılmasınının gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to examine whether the home exercise program, which is given to home-office employees with ergonomics training, to make their work environment healthier for them and to reduce back pain, with a physiotherapist 3 days a week will make any difference depending on whether the employees do the exercises on their own. The participants were randomly divided into 2 groups after receiving the necessary information and approval. Sociodemographic information questionnaire, SF-36 questionnaire, Quebec Back Pain Disability Scale and Visual Analog Scale (V.A.S) were sent online and asked to complete. After the participants were randomly divided into two groups according to their socio-demographic information, online ergonomics education was given to both groups. Group 1 (n = 30), online exercise training was given by a physiotherapist 3 days a week for 4 weeks and they were asked to do their exercises twice a day on other days. Group 2 (n = 30) was asked to exercise on their own twice a day for 4 weeks. After 4 weeks, the SF-36 questionnaire, Quebec Back Pain Disability Scale and the V.A.S questionnaire were re-sent online and asked to complete. Gender distributions are equal in both groups. The mean age of the 1st group is 35.9 ± 8.2. The mean age of the 2nd group is 38.3 ± 8.4 years. Intra-group evaluations revealed statistically significant were found in both groups in terms of Quebec Back Pain Disability Scale, V.A.S questionnaire and SF-36 values except emotional role difficulties (p 0.05). In our study, in which we wanted to reveal the effect of physiotherapist assisted exercises on back pain, quality of life and pain, no superiority was found between the two groups to demonstrate the positive effectiveness of exercises performed with a physiotherapist. In order to achieve this superiority, we think that the follow-up period should be determined longer, more exercise types should be selected and different assessment methods should be used.