Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde sıfır atık sisteminin oluşturulması ve izlenilmesi
Construction and monitoring of zero waste system in Kahramanmaraş Sütçü İmam University
- Tez No: 742247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP CUCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
“Sıfır Atık”; kaynakların kullanımı sonrasında açığa çıkan atıkların israfının önlenmesini, atık kaynaklarının daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebepleri gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise atıkların kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmaktadır. Doğal kaynaklarımızın hızlı tüketilmesi Dünya'nın doğal dengesini bozmakta ve sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durumlar göz önüne bulundurulduğunda, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Atıkların geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Sıfır Atık Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda 26.09.2017 tarihinde gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi Tanıtım Toplantısı ile tüm Türkiye'de uygulanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Günümüzde önem kazanan“Sıfır Atık Yönetimi”nin üniversite kapsamında, geçmişte hiç uygulanmadığı dikkate alınırsa; projenin uygulanması, yaygınlaştırılması, izleme ile sistem sonuçlarının elde edilmesi ve insanların bu program hakkında bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
“Zero Waste”; The waste management philosophy is defined as the prevention of waste wasted after the use of resources, the more efficient use of waste resources, the prevention or minimization of the waste generation by considering the causes of waste, and the collection and recovery of the wastes separately at the source. While the population and living standards in the world are increasing, there is an inevitable increase in consumption. The rapid depletion of our natural resources disrupts the natural balance of the world and our limited resources cannot reach the increasing needs. Considering these situations, the importance of efficient use of natural resources becomes even more apparent. Disposal of wastes, which are not evaluated in the recycling process, causes serious loss of resources both as material and energy. Zero Waste Project, which was held on 26.09.2017 at the Ministry of Environment and Urbanization Zero Waste Project Promotion activities for the implementation of the entire meeting was initiated by Turkey. Considering that dikkate Zero Waste Management a, which has gained importance today, has never been implemented in the past in the university; implementation of the project, dissemination, monitoring and obtaining system results and people should be made aware of this program.