Primipar annelerde meleis'in geçiş modeli'ne göre yapılandırılmış eğitimin doğum sonu güçlük yaşama ve yaşam kalitesine etkisi
Impact of the training structured according to meleis's transition theory on postpartum difficulties and quality of life in primipara mothers
  1. Tez No: 742248
  2. Yazar: AYLA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİME MUCUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırma, primipar annelerde Meleis'in Geçiş Modeli'ne göre yapılandırılmış eğitimin doğum sonu güçlük yaşama ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Ağustos 2020- Nisan 2021 tarihleri arasında, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde kriterlere uyan ve gönüllü olan 79 anne ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Tanıtım Formu, Annelerin Kendi Bakımına ve Bebek Bakımına İlişkin Hazır Oluşluklarını Tanılama Formu, Annelerin Kendi Bakımı ve Bebek Bakımı Gereksinimlerinde Güçlük Yaşama Durumlarını Belirleme formu, Annelerin Güçlüklerle Başetme Durumlarını Belirleme Formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDDÖ) ve Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği (DSYKÖ) ile toplanmıştır. Araştırmada müdahale grubuna sezaryenden 24 saat sonra hastanede yüz yüze, 5.günde, 15.günde ve 42.günde telefonla olmak üzere 4 izlem yapılarak eğitim ve danışmanlık verilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Veriler Kolmogorov Smirnov, Independent-Samples t, Ki-Kare, Fisher Exact, Paired-Samples T, Cochran's Q, two-way repeated measures of ANOVA ve post hoc Tukey HSD testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre müdahale ve kontrol grubunun kendi bakımı ve bebek bakımı gereksinimleri puan ortalamaları birbirine benzemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The randomized controlled experimental study sought to determine the impact of the training structured according to Meleis's Transition Theory on postpartum difficulties and quality of life in primipara mothers. We conducted the study with 79 voluntary mothers who met the criteria in Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital Women's Diseases and Maternity Service between August 2020 and April 2021. We collected the data of the study via the Personal Introduction Form, the Preparedness of Mothers for Self-Care and Infant Care Identification Form, the Form for Determining the State of Mothers to Face Difficulties in Self-Care and Infant Care Needs, the Determination of the State of Mothers to Cope with Difficulties, the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) and the Postpartum Quality of Life Scale (MAPP-QOL). In the study we provided training and counseling to the intervention group with a face-to-face follow-up 24 hours after c-section in the hospital and another three phone follow-ups on day 5, 15 and on day 42. We performed no intervention in the control group. We evaluated the data via the Kolmogorov-Smirnov test, the Independent Samples t Test, the Chi-Square, the Fisher Exact, the Paired Samples t Test, the Cochran's Q, the two-way repeated measures of ANOVA and the post hoc Tukey HSD test. According to the findings acquired as a result of the study, the intervention and control group had similar mean scores of self-care and infant care needs (p>0.05).