Cerrahi sonrası hastalar için nöropatik ağrı ölçeği'nin Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması ve postoperatif nöropatik ağrının uyku kalitesi ile ilişkisinin belirlenmesi
Turkish validity and reliability study of the postoperative neuropathic pain scale for patients and determination of the relationship between postoperative neuropathic pain and sleep quality
  1. Tez No: 742259
  2. Yazar: KÜBRA KALINCA TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, cerrahi sonrası hastalar için nöropatik ağrı ölçeği'nin geçerlik güvenirlik çalışmasını yapmak ve postoperatif nöropatik ağrının uyku kalitesi ile ilişkisini incelemekti. Materyal ve Metot: Metodolojik ve tanımlayıcı türde yapılan bu araştırma; Nisan 2021 – Temmuz 2021 tarihleri arasında Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi servislerinde yatmakta olan 253 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında hastaların sosyodemografik özelliklerini içeren Kişisel Bilgi Formu, Cerrahi Sonrası Hastalar İçin Nöropatik Ağrı Ölçeği, S-LANSS Nöropatik Ağrı Ölçeği ve Richards-Campbell Uyku Ölçeği kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 bilgisayar programı ile yapıldı. Bulgular: Cerrahi sonrası hastalar için nöropatik ağrı ölçeği Cronbach alpha katsayısı 0.68 olarak hesaplandı. Madde-toplam puan korelasyonlarının 0.301 ile 0.537 arasında olduğu belirlendi ve ölçekten herhangi bir madde çıkarılmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to conduct a validity and reliability study of the neuropathic pain scale for post-surgical patients and to examine the relationship between postoperative neuropathic pain and sleep quality. Materials and Methods: This research, which is methodological and descriptive; It was carried out with 253 patients hospitalized in the surgical wards of Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital between April 2021 and July 2021. Personal Information Form including sociodemographic characteristics of patients, Neuropathic Pain Scale for Post-Surgical Patients, S-LANSS Neuropathic Pain Scale and Richards-Campbell Sleep Scale were used to collect data. Statistical analyzes were performed with SPSS 23.0 computer program. Results: The Cronbach's alpha coefficient of the neuropathic pain scale for patients after surgery was calculated as 0.68. Item-total score correlations were found to be between 0.301 and 0.537, and no items were removed from the scale.