L'ouverture asymétrique et les inégalités des revenus au Brésil
Asimetrik ticari serbesti ve brezilya'da gelir eşitsizlikleri
- Tez No: 742264
- Danışmanlar: PROF. DR. JEAN-MARC SIROËN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Paris Dauphine
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Brezilya 1990 yılında serbest piyasa ekonomisine geçiş yapmış ve dış ticarette de serbest ticaretin kurallarını uygulamaya başlamıştır. Bu tarihten itibaren, Theil endeksinin 1991'de 0,118'den 2003'te 0,103'e değişmesiyle gözlemlenen bölgesel eşitsizlikler istikrarlı bir şekilde azalma göstermektedir. Çalışmamız ticarete daha açık eyaletlerin güneyde kümelenmesiyle Brezilya eyaletlerinin dışa açıklığının dengesiz olduğuna işaret etmektedir. Aslında bu resim yeni değildir. Piyasa serbestisi öncesinde dahi kuzeydeki eyaletler ticari olarak marjinalleşmişti. Ayrıca, gelirlerdeki yakınsama ticari açıklıktaki dengesiz örüntüyü göstermekte ve kuzeydeki eyaletleri dışlamaktadır. Böylece, Brezilya'da kulüp yakınsaması yeni ekonomik coğrafyanın küreselleşme ile ekonomik kalkınma açısından marjinalleşmiş alanların oluşacağı yönündeki varsayımını doğrulamaktadır. Asimetrik ticari serbestinin asimetrik büyümeye yol açtığından hareketle, Brezilya'da var olan eşitsizlikleri mesafe ve ulaşım maliyetleri kısmen açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
Brazil liberalised its market and implemented free trade rules in 1990. Since then, the regional inequalities diminished steadily which is observed by a change of the Theil index from 0,118 in 1991 to 0,103 in 2003. Our research conveyed that in 2002 Brazilian States showed an unbalanced openness due to an agglomeration of open states in the South of the country. Indeed, this portrait is not new. Even before liberalisation, the Northern States were marginalised in trade. Moreover, the income convergence shows the same unbalanced pattern as openness and excludes the Northern States. Thus, the fact of having a club convergence in Brazil confirms the assumption of the new economic geography according to which globalisation can create marginalised areas in terms of economic development. The distance and transportation costs explain part of the inequalities in Brazil as the asymmetric liberalisation leads to asymmetric growth.