Kentlerde Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesinde Yeşil Altyapının Önemi: Bartın Örneği
The importance of green infrastructure in improvement of quality of life in cities: the case of Bartın
  1. Tez No: 742265
  2. Yazar: DİLRUBA MERVE COŞGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yaşam kalitesi ve halk sağlığı tüm bireyleri ilgilendiren bir konu olmakla birlikte günümüzde dünya ülkelerini de kapsayan, gelişimi ve toplumların çağdaşlaşmasıyla gündeme gelen bir kavram olarak yer almaktadır. Kentlerde yaşam kalitesi ise fiziksel, ekonomik ve toplumsal olarak kentlerde altyapı, ulaşım ve mesken gibi temel hizmetlerin asgari standardın üzerinde olmasıdır. Yaşam kaynağımız olan hava, su, gıda maddeleri gibi ihtiyaçlar ile ekosistem döngüsü için gerekli olan temiz hava, temiz su kaynağı gibi faktörler tüm canlı hayatının yaşamı için gerekli temel unsurlardır. Bu ekolojik döngüler doğal alanlardan karşılanmakla beraber artan nüfus yoğunluğu beraberinde çarpık yapılaşmayı meydana getirmektedir. Çarpık ve plansız yapılaşma kentin ve kent çevresinde ki doğal ve yarı doğal alanların zarar görmesine hatta yok olmasına neden olmaktadır. Kent planlama çalışmalarında ekosistem döngüsü için gerekli olan ekolojik süreçlerin yer almaması yalnızca ekosistemin bozulmasına değil aynı zamanda birçok canlı için habitat olan yeşil ve doğal alanların bozulmasına, biyolojik çeşitliliğin yok olmasına, özellikle doğa ve birey arasındaki ilişkinin azalmasına, kentin doğal alanlardan yoksun olmasına sebep olmaktadır. Tüm bu bağlamda, bakıldığında yeşil altyapı kentin yeşil ana omurga sisteminin oluşturulmasında önemli bir yer tutan, açık ve doğal yeşil alan sistemini kente entegre etmeye çalışan bütüncül ve ekonomik olarak birçok fayda sağlayan bir yöntem olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasının kapsamını yeşil altyapı yaklaşımı ve Avrupa Komisyonunun yedi ana konu içerisinde yer alan 'Yeşil Altyapı ve Sağlık' bağlamında kentlerimizde sağlıklı bir kent oluşturmak için ülkelerin yapmış olduğu önemli çalışma ve projelerdeki iyi uygulamalar oluşturmaktadır. Sonuçta olarak ulusal ve uluslararası uygulamaların Bartın kenti örneğinde yeşil altyapı sistemine katkı sunacak değerlendirmeler ve sistem önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although quality of life and public health is an issue that concerns all individuals, it is a concept that covers the world's countries and comes to the fore with its development and modernization of societies. The quality of life in cities is that basic services such as infrastructure, transportation and housing are above the minimum standard in terms of physical, economic and social aspects. Necessities such as air, water, foodstuffs, which are our sources of life, and factors such as clean air and clean water, which are necessary for the ecosystem cycle, are the basic elements necessary for the life of all living things. Although these ecological cycles are met from natural areas, increasing population density creates distorted construction. Unplanned and unplanned construction causes damage or even destruction of the city and natural and semi-natural areas around the city. The fact that the ecological processes necessary for the ecosystem cycle are not included in the urban planning studies causes not only the deterioration of the ecosystem, but also the deterioration of green and natural areas, which are habitats for many living things, the destruction of biological diversity, especially the decrease in the relationship between nature and the individual, and the city's deprivation of natural areas. In all this context, green infrastructure is seen as a holistic and economically beneficial method that has an important place in the creation of the green main spine system of the city and tries to integrate the open and natural green space system into the city. The scope of this thesis consists of the green infrastructure approach and the good practices in the important studies and projects that countries have done to create a healthy city in our cities in the context of 'Green Infrastructure and Health', which is one of the seven main topics of the European Commission. As a result, evaluations and system proposals that will contribute to the green infrastructure system in the example of Bartın city of national and international practices are presented.