Üniversitelerde akademisyenler için bilimin doğası ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the nature of science scale for academics at universities
  1. Tez No: 742279
  2. Yazar: HABİB SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ŞAYLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Medical History and Ethics, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, akademisyenlerin bilimin doğasına ilişkin görüşlerinin değerlendirilebileceği bir ölçek geliştirmek ve bilimin doğasına ilişkin görüşlerin yaş, cinsiyet, akademik unvan, bilim alanı ve deneyim yılı değişkenleriyle olan ilişkisini ortaya koymaktır. Kapsam: Bilimin doğası, yöntemlilik ve olgusallık gibi kimi niteliklerini bilim geleneği olarak görülen pozitivizm ile kazanmış olsa da, pozitivizm eleştirileri üzerine gelişen anlayışta günümüzdeki anlam derinliğini kazanmıştır. Akademisyenlerin bilimin doğasına ilişkin görüşleri, bilim üretme işine dolayısıyla akademik performansları üzerinde etkisi olduğu düşünüldüğünde, bilimin doğasını nasıl gördüklerinin test edilerek ortaya konulması önemlidir. Yöntem: Nicel tipte, metodolojik bir araştırma olan bu çalışma, Kasım 2019- Şubat 2020 döneminde, İç Anadolu Bölgesi'nde dört ayrı üniversitede 682 akademisyenin gönüllü katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Lawshe yöntemi izlenerek 57 önerme ile madde havuzu oluşturulmuş ve 40 uzmandan görüş alınarak, kapsam geçerlilik oranları ve indeksleri hesaplamaları sonucunda, beşli likert tipte, 35 maddelik taslak ölçek geliştirilmiştir. Taslak ölçeğe verilen yanıtlarla faktör ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to develop a scale by which the views of academics on the nature of science can be evaluated and to reveal the relationship between the views on the nature of science and the variables of age, gender, academic title, the field of science, and years of experience. Scope: Although the nature of science has gained some of its qualities such as systematicity and reality through positivism, which is seen as the tradition of science, it has attained the profound meaning it has today through the insight that has developed from the criticism of positivism. Considering that the views of academics on the nature of science have an impact on producing science and therefore on their academic performance, it is important to test and reveal how they see the nature of science. Method: This study, which is quantitative, methodological research, was carried out with the voluntary participation of 682 academics from four different universities in the Central Anatolia Region between November 2019 and February 2020. A 57- item pool was created by following the Lawshe method, and a five-point Likert-type and 35-item draft scale was developed as a result of content validity rates and indices and by consulting 40 experts. Factor and reliability analyses were performed by using the responses given to the draft scale.