Distortion of identity in E.M. Forster's A Passage to India and Chinua Achebe's No Longer at Ease, a postcolonial theoretical approach
E.M. Forster'ın Hindistan'a Bir Geçit ve Chinua Achebe'nın Artık Huzur Yok eserlerinde kimlik bozulması: Postkolonyal kuramı bağlamında bir yaklaşım
- Tez No: 742299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAVID ALIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kolonyalizm, başta gündeminin vahim sonuçlarından haksız yere etkilenen uluslar olmak üzere, her zaman tartışılan bir konu olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrası süreçte halkların koloni statüsünden sıyrılma ve bağımsızlık için kampanya yürütme girişimleri sayesinde postkolonyal dönem ön plana çıkmıştır. Bu tez, bu süre zarfında yazılan iki ufuk açıcı romanı postkolonyal bir mercekle keşfetmeye çabalamaktadır. Bunu yaparken, Homi Bhabha'nın üçüncü uzamı ve taklitçiliği, Edward Said'in ikili karşıtlıkları ve Frantz Fanon'un kolonize edilmişlerin nevrotik davranışlarına ilişkin psikanalitik bakış açısı dikkate alınarak tezin kuramsal çerçevesi şekillendirilmeye çalışılmıştır. İşbu kuramsal çerçeve, kolonize edenin kötü yaklaşımlarına ve bu algıların özellikle postkolonyalizmde nasıl ön plana çıktığına ışık tutmada etkili olmuştur. Yukarıda bahsedilen ideoloji çerçevesiyle ilgili olarak, Chinua Achebe'nin 'Artık Huzur Yok' (1960) ve E. M. Forster'ın 'Hindistan'a Bir Geçit' (1924) eserleri mevcut tezin odağında yer bulmaktadır. Nihai incelemede her iki anlatıda da baş kahramanların kolonyalizmin felç edici etkilerinden derinden etkilendikleri ortaya çıkmaktadır. Kolonyalizme maruz kalanların, kimlik bozulması ikiliği ve de kendilerini çepeçevre saran ve yaklaşmakta olan kimlik krizleri ile mücadelelerinde mühim, uyarlanabilir önlemleri almada başarısız oldukları neredeyse apaçık hâle gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Colonialism has invariably been a debated topic, in particular among the nations that have unjustly been afflicted by the dire ramifications of its agenda. During the post-World War II period, nevertheless, due to the colonized peoples' attempts at decolonizing and campaigning for independence, the postcolonial era has been brought to the fore. The thesis at hand endeavors to explore two of the seminal novels that have been authored during this time through a postcolonial lens. In so doing, it has been strived to shape the theoretical framework of the thesis by regarding Homi Bhabha's third space and mimicry, Edward Said's binary oppositions, and Frantz Fanon's psychoanalytic outlook on the neurotic behavior of the colonized. The aforementioned theoretical framework has been instrumental in shedding light on the evil approaches of the colonizer and how these percepts are foregrounded specifically in postcolonialism. Regarding the abovementioned framework of ideology, Chinua Achebe's No Longer at Ease (1960) and E. M. Forster's A Passage to India (1924) have been the focus of the current thesis. In the final analysis, it is reveled that the main characters of both narratives profoundly suffer from the paralyzing impacts of colonialism. It practically becomes almost evident that the colonized subjects fail to take the required adaptive measures that are pivotal in tackling the duality of identity distortion and the upcoming identity crises to which the colonized have fallen prey.