Türkiye'de sivil havacılık ve havalimanlarında acil durum planlaması: Batman ve Diyarbakır Havalimanları örneği
Civil aviation in Turkey and emergency planning at airports: Example of Batman and Diyarbakir Airports
  1. Tez No: 742318
  2. Yazar: YILMAZ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sivil Havacılık, Ulaşım, Public Administration, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Havacılık sektörü, ilk kontrollü uçuş ile beraber hızla önemli bir ulaşım yolu olmuştur. Modern hava araçlarının geliştirilmesi, havacılığın farklı kollarda büyümesini sağlamıştır. En önemli kollarından biri olan sivil havacılığın hızla iyileşmesi havayollarına olan ilgiyi artırmaktadır. Sivil Havacılığın sektörel bazlı büyümesi, bazı olumsuz durumların meydana gelmesine neden olmuştur. Bu olumsuzlukların başında gelen uçak kazası, büyük bir sorun olmaktadır. Hava aracı kazalarının yaygınlaşması nedeniyle de ülkelere bağlı, havacılığın idamesi için gerekli sorumluluğu üstlenen kurumlar oluşturulmuştur. Türkiye`de ise bu sorumluluğu Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) üstlenmektedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesine (DHMİ) bağlı havalimanları, oluşacak acil durumun çeşidine göre planlar hazırlamaktadır. Bu tez çalışması iki ana temadan oluşmaktadır. İlkinde Türkiye`de hızla gelişim gösteren sivil havacılık faaliyetleri irdelenerek tüm çalışmaların detaylıca incelenmesi sağlanmıştır. Diğer ana temasında ise Batman ve Diyarbakır Havalimanlarında doğabilecek tüm olumsuz şartlara yönelik yapılan acil durum planlamasının kapsamı ve etkinliği değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde sivil havacılığın doğuşu ve uluslararası sivil havacılık faaliyetlerinin idamesi için çalışmalar yapan kurum, kuruluşların misyon ve vizyonları incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye`de sivil havacılığın gelişimi ve bu gelişime etki eden tüm etkenler üzerinde durulmuştur. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde ise Batman ve Diyarbakır Havalimanlarında meydana gelebilecek olay ya da afetlere etkin ve doğru müdahalenin yapılabilmesini sağlayan çalışmalar dikkatlice analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aviation sector has quickly become an important transportation route along with the first controlled flight. The development of modern aircraft has allowed aviation to grow in different branches. The rapid recovery of civil aviation, one of its most important branches, is increasing interest in airlines. The sectoral-based growth of Civil Aviation has led to the occurrence of some negative situations. A plane crash, which is one of the main negative ones, is a big problem. Due to the widespread spread of aircraft accidents, institutions have been established related to the countries that take on the necessary responsibility for maintaining aviation. The State Airports Authority (DHMI) and the General Directorate of Civil Aviation (SHGM) in Turkey assume this responsibility. Airports affiliated to the State Airports Authority (DHMI) prepare plans according to the type of emergency that will occur. This thesis work consists of two main themes. In the first one, the rapidly developing civil aviation activities in Turkey were examined and all the studies were examined in detail.In its other main theme, the scope and effectiveness of emergency planning for all adverse conditions that may occur at Batman and Diyarbakır Airports were evaluated. In the first part of the study, the missions and visions of institutions, organizations that are working for the birth of civil aviation and the maintenance of international civil aviation activities are examined.In the second chapter, the development of civil aviation in Turkey and all the factors affecting this development are discussed. In the third part of the thesis study, the studies that provide effective and correct intervention in the events or disasters that may occur at Batman and Diyarbakır Airports were carefully examined.