Duygu yönetiminin iş yaşam dengesi ve örgütsel bağlılık üzerine etkileri: Yer hizmetleri çalışanlarına yönelik bir uygulama
The effects of emotional intelligence on work-life balance and organizational commitment: An application on ground services employees
- Tez No: 814345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE BÜTÜN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Havacılık sektörü gün geçtikçe büyümektedir. Müşterilerin emniyet, güvenlik, zaman, konfor ve birçok nedenden dolayı tercihleri havayolu taşımacılığına doğru kaymaya başlamıştır. Bu kadar özellikleri bir arada bulundurmanın havayolu taşıyıcılarına ve paydaşlarına ciddi maliyeti bulunmaktadır. Aynı zamanda bu karmaşık yapı içinde kaliteli ürünün hazırlanmasında etkin bir organize iş kültürünün oluşması gerekmektedir. Bu organizasyonun dinamik yapısında farklı hizmetleri üstlenen havacılık paydaşları ve çalışanların rolü hizmetin kalitesi açısından belirleyici durumdadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı sivil havacılıkta yer hizmetleri çalışanlarının duygu yönetiminin örgütsel bağlılık ve iş yaşam dengesi üzerine etkisini tespit etmektir. Araştırmada havayolu işletmelerine yer hizmetleri desteği veren ve Türkiye'de faaliyet gösteren A tipi ruhsata sahip şirketlerin çalışanlarına yönelik bir uygulama yapılmıştır. Çalışma da nicel yönteme başvurulmuş ve anket tekniğinden faydalanılmıştır. İstanbul, İstanbul Sabiha Gökçen, Antalya, Isparta, Bingöl, Elazığ, Diyarbakır, Malatya havalimanlarında bulunan yer hizmetleri şirketlerinin çalışanlarına online-çevrimiçi anket gönderilmiştir. Toplamda 404 çalışandan geri dönüş alınmış veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler sonucunda yapılan regresyon analizlerine göre duygu yönetiminin örgütsel bağlılık üzerine pozitif yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bir başka değişken olan iş yaşam dengesi üzerinde yine duygu yönetiminin pozitif yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan duygu yönetimi boyutlarından duyguları sözel olarak ifade edebilme, olduğu gibi gösterme ve öfke yönetimi örgütsel bağlılığı etkilemezken duyguları tanıyabilmenin, olumsuz ve bedensel tepkileri kontrol edebilmenin örgütsel bağlılığı pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen bu bilgilere göre çalışanların duygu yönetimi örgüte olan bağlılığı ve iş-yaşam dengesini pozitif yönde etkilemektedir. Çalışanların örgüte olan bağlılığı, iş yaşam dengesi de örgütün işleyişi, sürekliliği açısından önemli olduğu gibi havayolu taşımacılığın hizmet kalitesi yönünden etkili bir role sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry is growing rapidly due to customers' preferences shifting towards air transportation for reasons such as safety, security, time, and comfort. However, incorporating all these features comes with significant costs for airlines and stakeholders. Additionally, within this complex structure, the establishment of an effective organizational culture for producing high-quality services is crucial. The roles of aviation stakeholders and employees who undertake different services play a decisive role in the quality of service within this dynamic organizational structure. In this context, the aim of the research is to determine the impact of emotional management by ground handling employees on organizational commitment and work-life balance in civil aviation. The research was conducted by implementing a survey targeting employees of A-licensed companies providing ground handling support to airlines in Turkey. The study utilized a quantitative method and employed the survey technique. Online surveys were sent to employees of ground handling companies located at Istanbul, Istanbul Sabiha Gökçen, Antalya, Isparta, Bingöl, Elazığ, Diyarbakır, and Malatya airports. A total of 404 respondents provided data, which were analyzed using the SPSS program.The regression analyses conducted on the data obtained from the research revealed that emotional management has a positive effect on organizational commitment. Furthermore, emotional management was found to have a positive impact on work-life balance. On the other hand, while the dimensions of emotional management including expressing emotions verbally, displaying emotions as they are, and anger management did not influence organizational commitment, the ability to recognize emotions and control negative and physical reactions positively affected organizational commitment. According to these findings, employees' emotional management positively influences their commitment to the organization and work-life balance. Employees' commitment to the organization and work-life balance are crucial for the functioning and continuity of the organization and also play an influential role in the service quality of air transportation.