Bariatrik cerrahi sonrası hastalara uygulatılan derin nefes egzersizi ve 4-7-8 nefes tekniğinin anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of respiratory exercise and 4-7-8 breathing technique on anxiety and quality of life appliced to patients after bariatric surgery
- Tez No: 742377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE ESKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma bariatrik cerrahi sonrası hastalara uygulanan derin nefes egzersizi ve 4-7-8 nefes tekniğinin anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Ocak- Haziran 2022 tarihleri arasında Ankara Lokman Hekim Akay Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları kliniğinde yürütüldü. Araştırma ön test- son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel araştırma modeli kullanılarak yapıldı. Araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan toplam 90 hasta (30 hasta derin nefes, 30 hasta 4-7-8 nefes ve 30 hasta kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubuna rutin bakım uygulanırken, 1 gruba derin nefes ve diğer gruba 4-7-8 nefes eğitimi verildi. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği, Durumluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogorov Smirnov testi, ki-kare, bağımlı örneklem t-testi, ANOVA, Tukey, Pearson Korelasyon ve Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında tanıtıcı özellikler açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effects of the deep breathing exercise and the 4-7-8 breathing technique applied to patients after bariatric surgery on their anxiety and quality of life. Materials and Methods: The study was conducted between January and June 2022 at Ankara Lokman Hekim Akay Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases Clinic. The research was carried out using the pre-test post-test randomized controlled experimental research design with a control group. A total of 90 patients (30 patients in the deep breathing group, 30 patients in the 4-7-8 breathing group, and 30 patients in the control group) who met the research inclusion criteria were included in the study. While routine care was applied to the control group, 1 group was given deep breathing training, and the other group was given 4-7-8 breathing training. Personal Information Form, the Obesity-Specific Quality of Life Questionnaire, Status, and the State-Trait Anxiety Inventory were used for data collection. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, standard deviation, Kolmogorov Smirnov test, chi- square, dependent samples t-test, ANOVA, Tukey's test, Pearson Correlation analysis, and Cronbach's alpha Reliability Coefficient were used. Results: There was no significant difference between the groups in terms of descriptive characteristics (p>0.05).