Bariatrik cerrahi sonrası 1. ve 3. ay BKI değişimine bağlı olarak kan parametrelerinin incelenmesi
Examination of blood parameters depending on the change in BMI in the 1st and 3RD months after bariatric surgery
  1. Tez No: 703540
  2. Yazar: TUBA FEYZA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSREV HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma bariatrik cerrahi sonrası BKI değişimine bağlı olarak kan değerlerinin incelenmesi ve diyetisyen görüşmesinde diyet alan ve diyetisyen görüşmesinde sadece eğitim alan 2 grubun kan ve ağırlık değerlerinin değişiminin gözlenmesi amacıyla İstanbul'da özel bir hastanede 2018-2019 tarihleri arasında prospektif olarak yürütülmüştür. Çalışmaya 164 sleeve gastrektomi hastası dahil edilmiş, randomize olarak ayrılan hastaların %50'si diyetisyen görüşmelerinde diyet listesi alırken %50'sine sadece eğitim verilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin postoperatif 1. Ve 3. Ay kan bulgularının yanı sırada BKI değişimleri dikkate alınmıştır. Biyokimyasal kan bulgularında ameliyatı yapan doktorun rutin isteklerinden HDL, LDL, açlık glikoz, açlık insülin Homa-IR, sodyum, potasyum değerleri dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted prospectively in a private hospital in Istanbul between 2018-2019 in order to examine the blood values due to the change in BMI after bariatric surgery and to observe the changes in blood and weight values of 2 groups who received dietitian interview and nutrition education. A total of 164 sleeve gastrectomy patients were included in the study, and 50% of the randomly separated patients received a diet list during the dietitian interviews, while 50% were given only training. In addition to the postoperative 1st and 3rd month blood findings of the individuals participating in the study, BMI changes were taken into account. In the biochemical blood findings, HDL, LDL, fasting glucose, fasting insulin Homa-IR, sodium and potassium values, which are routine requests of the surgeon, were included.