Likenlerden izole edilen bazı sekonder metabolitlerin lipopolisakkarit ile indüklenmiş BV2 mikroglia hücreleri üzerindeki antienflamatuvar etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the anti-inflammatory activities of some secondary metabolites isolated from lichens on lipopolysaccharide-induced BV2 microglia cells
  1. Tez No: 742379
  2. Yazar: ZEYNEP DİNLER TARTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BERKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Nörodejeneratif hastalıkların ortak mekanizmaları arasında enflamasyonun önemli bir yere sahip olmasından dolayı, nörodejeneratif hastalıkların tedavisi için yeni ilaçların keşfine yönelik çalışmalar, antienflamatuvar potansiyele sahip etkin maddelerin tespiti üzerine yoğunlaşmıştır. Oluşabilecek yan etkinin de en aza indirgenmesini sağlamak adına, bu çalışmalarda yoğun olarak doğal kaynaklı etkin maddeler ele alınmaktadır. Likenlerde bulunan sekonder metabolitler oldukça lipofilik yapıdaki moleküller olduklarından dolayı kan-beyin bariyerini kolaylıkla geçebildiği ve çeşitli deneysel beyin tümörlerinin ve nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde etkili olabileceği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu nedenle güçlü antienflamatuvar etkinliği bilinen liken sekonder metabolitlerinin (usnik asit, atranorin, diffraktaik asit, evernik asit ve vulpinik asit) mikroglia hücrelerindeki enflamasyonu da baskılayabileceğini ve bu sayede nörodejeneratif hasarın önüne geçebileceğini düşünmekteyiz. Yaptığımız çalışmada lipopolisakkrit (LPS) (1 µg/mL) indüksiyonu ile BV2 mikroglia hücrelerinde enflamasyon modeli oluşturulmuş ve farklı konsantrasyonlardaki (200 µM, 100 µM, 50 µM, 25 µM ve 12,5 µM) çeşitli liken sekonder metabolitlerinin (usnik asit, atranorin, diffraktaik asit, evernik asit ve vulpinik asit) antienflamatuvar etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla madde uygulanan ve uygulanmayan hücrelerdeki nitrik oksit, prostaglandin E2 (PGE2), tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α), interlökin-1 beta (IL-1β), IL-6 ve IL-10 düzeyleri ELISA kit kullanılarak ölçüldü. Yapılan çalışma beş tekrar olarak dizayn edilmiştir. Analizler SPSS for Windows v16.0 paket programında yapılmıştır. Tüm parametreler için gruplar arasındaki istatistiksel farklılıkların test edilmesinde ANOVA ve alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Tanıtıcı istatistik olarak ortalama±standart sapma değerleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since inflammation has an important place among the common mechanisms of neurodegenerative diseases, studies for the discovery of new drugs for the treatment of neurodegenerative diseases have focused on the detection of active substances with anti-inflammatory potential. In order to minimize the possible side effects, these studies focus heavily on active substances of natural origin. Studies have shown that secondary metabolites in lichens can easily cross the blood-brain barrier because they are highly lipophilic molecules and can be effective in the treatment of various experimental brain tumors and neurodegenerative diseases. Therefore, we think that lichen secondary metabolites (usnic acid, atranorin, diffractaic acid, evernic acid and vulpinic acid) with known strong anti-inflammatory activity may also suppress inflammation in microglia cells and thus prevent neurodegenerative damage. In our study, an inflammation model was created in BV2 microglia cells with lipopolysaccharide (LPS) (1 µg/mL) induction, and the anti-inflammatory activity of various lichen secondary metabolites (usnic acid, atranorin, diffractaic acid, evernic acid and vulpinic acid) at different concentrations (200 µM, 100 µM, 50 µM, 25 µM and 12.5 µM) was investigated. For this purpose, nitric oxide, prostaglandin E2 (PGE2), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), interleukin-1 beta (IL-1β), IL-6 and IL-10 levels were measured using ELISA kit in the treated and untreated cells. The study was designed as five repetitions. Analyzes were made in SPSS for Windows v16.0 package program. ANOVA was used to test for statistical differences between groups for all parameters, and Tukey's multiple comparison tests were used for subgroup comparisons. Mean±standard deviation values are given as descriptive statistics.