Marka değerinin marka savunuculuğuna etkisinde marka deneyiminin aracılık rolü: Bir zincir otel grubunda araştırma
The mediating role of brand experience in the effect of perceived brand equity on brand advocacy: A research in the chain hotel group
  1. Tez No: 742392
  2. Yazar: MELEK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Turizm, İşletme, Advertising, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Marka savunuculuğu, marka veya ürün hakkında olumlu konuşma ve düşüncelerini başkalarına da yayma anlamına gelmektedir. Marka değeri işletmelerin tüketicilerine, herhangi bir ürünün ismi, sembolü veya kullanımından sonra sağlanan hizmetin pozitif ya da negatif etkisinin markaya kattığı değer olarak tanımlanmaktadır. Son olarak marka deneyimi ise; Müşteriyi duygusal, fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak etkileyen öğeler bütünüdür. Olumlu marka deneyimi yaşamış, marka değerini yüksek bulan müşterilerin, markanın savunucusu haline gelmesi beklenmektedir. Savunucu haline gelmiş müşteri ise kurumun pazarlama faaliyetlerine kendisi de katılım göstererek deneyimlerini paylaşma, sorulara cevap verme, başkalarını ikna etme, yönlendirme eğiliminde olabilmektedir. Buradan yola çıkarak bu tez çalışmasında tüketici temelli marka değerinin marka savunuculuğuna etkisinde marka deneyiminin aracılık rolünü tespit etmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Antalya'da yer alan zincir otel işletmesinde konaklama yapmış olan turistlere anket dağıtılmış ve 320 kişiye anket uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda marka değerinin marka savunuculuğuna etkisinde marka deneyiminin tam aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand advocacy means talking about the brand or product and spreading their thoughts to others. Brand value is defined as the value of the positive or negative effect of the service provided to the consumers of the enterprises after the name, symbol or use of any product. Finally, the brand experience is a collection of items that affect the customer emotionally, physically, mentally and spiritually. Customers who have positive brand experience and high perceived brand value are expected to become the brand's advocates. The customers who has become an avocate may tend to share their experiences, answer questions, convince and direct others by participating in the organization's marketing activities. Based on this, in this thesis, it is aimed to determine the the mediating role of brand experience in the effect of perceived brand equity on brand advocacy. In this direction, a questionnaire was distributed to the tourists who had stayed in the chain hotel business in Antalya and 320 questionnaiore were delivered. As a result of the analysis, it has been determined that brand experience has a full mediating role in the effect of brand equity on brand advocacy.