Kronik inmeli hastalarda gövde etkileniminin üst ekstremite fonksiyonları ve mobilite üzerine etkisi
The effect of trunk impairment on upper extremity functions and mobility in patients with chronic stroke
  1. Tez No: 742430
  2. Yazar: GİZEM GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik inmeli hastalarda gövde etkileniminin üst ekstremite fonksiyonları ve mobilite üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya, Mini-Mental Durum Testinden 24 ve üzeri puan alan, yaş ortalaması 67,27±8,39 yıl olan 29 kronik inmeli birey dahil edildi. Hastaların değerlendirilmesinde, üst ekstremite fonksiyonları için Üst Ekstremite Aktivite Testi (ARAT), gövde etkilenimi için Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), denge ve fonksiyonel mobilite için Mini Denge Değerlendirme Sistemleri Testi (Mini- BESTest), 10 m Yürüme Testi ve 5 kez Otur Kalk Testi, yaşam kalitesi için de İnme Etki Ölçeği kullanıldı. Çalışmanın sonucunda, GBÖ'nün toplam puanı ile ARAT, 10 m Yürüme Testi ve Mini-BESTest arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p0,05). Gövde etkilenimi fazla olan hastaların üst ekstremite fonksiyonları, denge ve yürüyüşleri de etkilenmiştir. Gövdenin statik ve dinamik dengesine göre koordinasyonu daha çok bozulmuştur. Gövde rehabilitasyonuna, koordinasyonu da içeren egzersizlerin dahil edilmesinin üst ekstremite fonksiyon gelişimine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of trunk impairment on upper extremity functions and mobility in patients with chronic stroke. Twenty nine chronic stroke individuals who having 24 and above according to the Mini-mental state test and a mean age of 67.27±8.39 years were included in the study. In the evaluation of patients, Action Research Arm Test (ARAT) for upper extremity functions, Trunk Impairment Scale (TIS) for trunk impairment, Mini-Balance Evaluation Systems Test (Mini-BESTest), 10 m Walk Test and 5 times Sit to Stand Test for balance and functional mobility, Stroke Impact Scale was used for quality of life. As a result of the study, a statistically significant correlation was found between ARAT, Brief-BESTest and 10 m Walk Test with total score of TIS (p0,05). Upper extremity functions, balance and gait were also affected in patients with severe trunk impairment. The coordination of the trunk is more impaired than the static and dynamic balance of the body. It is thought that the inclusion of exercises, including coordination, in trunk rehabilitation will contribute to the improvement of upper extremity function.