Kronik inmeli hastalarda core stabilizasyon ve PNF egzersizlerinin denge,fonksiyonel kapasite ve yürüyüş üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of core stabilization and PNF exercises on balance, functional capacity and gait in patients with chronic stroke
- Tez No: 938998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnme rehabilitasyonunda yapılan çalışmaların çoğu, üst veya alt ekstremite disfonksiyonunun tedavisi ile ilgilidir. Üst ve alt ekstremite rehabilitasyonunun yanında gövde yeteneğinin yeniden kazanılması inme rehabilitasyon araştırmalarının oldukça ihmal edilen bir alanıdır. Çalışmamızda, kronik inmeli hastalarda core stabilizasyon ve proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon (PNF) egzersizlerinin denge, fonksiyonel kapasite ve yürüyüş üzerine etkilerinin incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza en az 6 ay önce inme tanısı almış 24 birey core stabilizasyon eğitim grubu (CSE, n=12) ve PNF eğitim grubu (PNF, n=12) olmak üzere iki gruba randomize edilmiştir. Tüm katılımcıların denge yeteneği Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), fonksiyonel kapasitesi 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve yürüyüş performansı Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) kullanılarak tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir. İki gruba da öncelikle 30 dakika konvansiyonel tedavi uygulanmıştır. Core stabilizasyon eğitim grubuna ek olarak 30 dakika core stabilizasyon egzersizleri uygulanırken PNF eğitim grubuna ise ek olarak 30 dakika PNF egzersizleri uygulanmıştır. Tüm katılımcılar 6 hafta boyunca haftada 3 kez aynı fizyoterapist tarafından eğitime alınmıştır. Gruplar arası demografik ve klinik özellikler karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Çalışma öncesi gruplar arası BDÖ, FUT, 6DYT ve ZKYT değerlendirmeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Most studies in stroke rehabilitation focus on addressing upper or lower extremity dysfunction. The recovery of trunk function, in addition to upper and lower extremity rehabilitation, is a highly overlooked area in stroke rehabilitation research. In this study, we aimed to examine and compare the effects of core stabilization exercises (CSE) and proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) exercises on balance, functional capacity, and walking performance in patients with chronic stroke. A total of 24 individuals who had been diagnosed with a stroke at least six months prior were randomized into two groups: the core stabilization training group (CSE, n=12) and the PNF training group (PNF, n=12). The participants' balance ability was assessed using the Berg Balance Scale (BBS) and Functional Reach Test (FRT), functional capacity with the Six-Minute Walk Test (6MWT), and walking performance with the Timed Up and Go Test (TUG) both before and after the intervention. Both groups initially underwent 30 minutes of conventional therapy. Additionally, the CSE group received 30 minutes of core stabilization exercises, while the PNF group received 30 minutes of PNF exercises. All participants were trained by the same physiotherapist three times a week for six weeks. There were no statistically significant differences in demographic and clinical characteristics between the two groups (p>0.05). Pre-intervention assessments of BBS, FRT, 6MWT, and TUG scores also showed no significant differences between the groups (p>0.05).