Bedensel engelli bireylerde benlik algısı, ruhsal durum ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of self-perception and mental status in physically disabled individuals with related factors
  1. Tez No: 742434
  2. Yazar: RÜMEYSA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, bedensel engelli bireylerde benlik algısı, ruhsal durum ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı özellikteki araştırma, Bir Büyükşehir Belediyesinin Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğünde kaydı bulunan 134 bedensel engelli bireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Genel Sağlık Anketi ve Sosyal Karşılaştırma Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H ve Games-Howell Post-Hoc testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine self-perception, mental state and related factors in physically disabled individuals. The descriptive research was conducted with 134 physically disabled individuals registered in the Disabled and Elderly Services Branch Directorate of a Metropolitan Municipality. Data; It was collected with Introductory Information Form, General Health Questionnaire and Social Comparison Scale. Spearman correlation analysis, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H and Games-Howell Post-Hoc test were used to evaluate the data.