Fıstık hasat ve hasat sonrasında karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri
Determination of pistacho harvest and post-harvest problems and solution suggestions
  1. Tez No: 742433
  2. Yazar: METİN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRAT BARAN, DOÇ. DR. EMİNE KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hasat sonrası işlemlerde uygulanan yeni yöntemler; ürünün minimum oranda bozulmasını, kayıpların azalmasının yanı sıra tüketiciye kaliteli ürün sunulmasını, besin değeri daha yüksek ve daha ucuz olan ürün miktarının artmasını sağlamaktadır. Hasat sonrası işlemlerin hasat sonrası ürün kayıplarına, ürün kalitesine ve bahçe ürünlerinin pazar değeri üzerine etkisi oldukça fazladır. Fıstık yetiştiriciliğinde yaşanılan sorunlardan birisi de hasat ve hasat sonu işlemleridir. Hasat zamanında meyve kalite kaybına neden olan önemli gecikmeler yaşanmaktadır. Yetiştiricilikteki başarı ürünün kalitesiyle birlikte, gösterişli olarak tüketiciye sunulmasıyla değer bulmaktadır. Uygun dönemde hasat yapılması ve hasat sonrası uygulamalar ile tüketici beğenileri önem arz etmektedir. Bu nedenle hasat ve hasat sonrası sorunlara ilişkin çiftçilerin görüşleri son derece önemlidir. Yapılan bu çalışmada oransal örnekleme yöntemiyle seçilen 206 üretici ile yüz yüze görüşme sağlanmış ve üreticilerin antepfıstığı üretiminde hasat ve hasat sonrası karşılaştıkları sorunlar belirlenmiş ve bu sorunları azaltmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre üreticilerin %93.69'u hasadı elle gerçekleştirmektedir ve %97.09'u hasat işlemleri için dışarıdan işçi çağırmaktadır. Ancak %47.09'unun hasat için işçi bulmakta zorluk yaşadıkları belirlenmiştir. Hasat ile ilgili olarak üreticileri en çok kaygılandıran konular ise, satış fiyatlarının düşmesi, zamanında satış yapamama, ihracat sıkıntısı nedeniyle iç pazarda satış sorunu yaşanması ve mevsimlik işçi bulamakta zorlanmadır.
Özet (Çeviri)
The new methods in post-harvest provide that minimum deterioration of the crop, reduction of product losses, offering quality products to the consumer, and increase the amount of high nutritive and cheap products. The impact of post-harvest processing on crop losses, product quality and market value of horticultural crops is quite significant. One of the problems in pistachio growing is harvest and post-harvest applications. Significant delays are experienced at harvest time, which causes fruit quality loss. Success in growing finds value with the quality of the product and showily presenting it to the consumer. Timely harvest, post-harvest applications and consumer preferences are important. In this study, face-to-face interviews were conducted with 206 farmers selected by proportional sampling method. Harvest and post-harvest problems faced by farmers in pistachio production were determined and suggestions were developed to reduce these problems. Therefore, farmers' views on harvest and post-harvest problems are very important. According to the findings, 93.69% of the farmers harvest by hand and 97.09% of the farmers employed labour for harvesting. However, it was determined that 47.09% of the farmers had difficulty in employing labour for the harvest. Regarding the harvest, the most worrying issue for the farmers is the decrease in sales prices. Other concerns are the inability to sell on time, having a sales problem in the domestic market due to export problems, difficulties in finding seasonal labour and finding buyers.