Türkiye'de olağanüstü hal ve sıkıyönetim uygulamaları (1961 – 1982)
The practices of state of emergency and martial law in Turkey (1961 – 1982)
- Tez No: 742468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ALŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin sıkıyönetim uygulamaları, bu uygulamaların sebepleri ve anayasal dayanakları ele alınmıştır. Tarih boyunca birçok devlet, mevcut kamu düzeninin bozulduğu ve kendi varlığını tehdit altında gördüğü olaylarda sıkıyönetim uygulamasına başvurmuştur. Sıkıyönetim uygulamalarının temel amacı savaş, salgın hastalık, rejime karşı ayaklanma, iç veya dış tehdit gibi olaylara karşı tüm imkânların askeri makamlara tahsis edilmesi ve ordu mensuplarının durumu kontrol altına alması olmuştur. Sıkıyönetim uygulamaları, devletlerin kendi iç tüzüğüne, anayasal süreçlerine, askeri teşkilatlanma biçimlerine ve dönemin ihtiyaçlarına göre şekillenerek esasları belirlenmiş ve gerçekleştirilmiştir. OHAL ise devletin, kamudaki sivil makamların yetkilerini arttırması ve sivil yönetimle kamu düzenini kontrol altına almaya çalışmasını ifade etmiştir. Sıkıyönetim ve ohal, birçok devletin tercih ettiği veya tercih etmek zorunda kaldığı olağandışı yönetim biçimlerinden olmuştur. Türkiye de çoğu devlet gibi yaşadığı veya yaşaması muhtemel olan sorunlar karşısında olağandışı yönetim uygulamalarına başvurmuştur. Başvurduğu bu yönetim biçimleri birer hukuk rejimi olmakla birlikte yaşandığı dönem içerisinde birçok değişiklikle sonuçlanmıştır. Bu değişiklikler siyasi, askeri, hukuksal, toplumsal ve ekonomi alanları başta olmak üzere birçok alanda etkili olmuştur. Sıkıyönetim ve OHAL uygulamaları uzun yıllar boyunca Türkiye tarafından sorunların çözümü için sıkça başvurulan yönetim biçimlerinden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's martial law practices, the reasons for these practices and their constitutional bases are discussed. Throughout history, many states have applied to martial law in cases where the existing public order is disturbed and their existence is threatened. The main purpose of martial law practices is to allocate all means to the military authorities against events such as war, epidemics, uprisings against the regime, and internal or external threats, and that the members of the army control the situation. Martial law practices were shaped according to each state's own internal statute, constitutional processes, forms of military organization and the needs of the period, its principles were determined and implemented. On the other hand, the state of emergency stated that the state should increase the powers of the civil authorities in the public and try to control the public order with the civilian administration. Martial law and state of emergency have been among the extraordinary forms of government that many states have preferred or had to choose. Turkey, like most states, has resorted to extraordinary management practices in the face of problems that it has experienced or is likely to experience. Although these forms of government are legal regimes, they have resulted in many changes in the period in which they were lived. These changes have been effective in many fields, especially in the political, military, legal, social and economic fields. Martial law and state of emergency applications have been among the forms of government frequently used by Turkey for the solution of problems for many years.