Yüzücülere uygulanan aerobik egzersizlerin yüzücülerde aerobik güç ve solunum parametrelerine etkisi
The effect of the aerobic exercises applied to swimmers on the aerobic power and respiratory parameters swimmers
  1. Tez No: 742467
  2. Yazar: İBRAHİM ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma yüzücülere uygulanan aerobik egzersizlerin yüzücülerde aerobik güç ve solunum parametrelerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Kayseri ilinde yüzme kulüplerine bağlı düzenli yüzme antrenmanlarına devam eden 18-25 yaş arası 24 erkek yüzücüye uygulanmıştır. Katılımcılar rastgele yöntemle deney grubu n=12, kontrol grubu n=12 olarak iki farklı gruba ayrılmıştır. İki grupta normal yüzme antrenmanlarına devam etmiş olup deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün hedef kalp atım sayılarının %60-70'i şiddetinde aerobik egzersiz olarak ilk 4 dk. 4.8 km kalan 11 dk. 8 km hızla toplam 15 dk koşu programı şeklinde uygulanmıştır. Kontrol grubu ise aerobik antrenman uygulamamıştır. Gönüllülere antrenmanlara başlamadan once ve antrenmanlardan 8 hafta sonrasında demografik özeliklerle birlikte, vital kapasite (VC), zorlu vital kapasite (FVC), zorlu ekspirasyon volümü (FEV1) ve zorlu ekspirasyon oranı FEV1/FVC ölçümleri spirometre ile yapılmıştır. Ölçümlerin elde edilen verileri analiz etmek için SPSS 25 programı kullanılmıştır. Verilen normal dağılımı Shapiro-Wilk normallik testi yapılmıştır. Normallik testinin sonuçlarına göre elde edilen ölçümler normal dağılım gösterdiğinden dolayı gruplar arası karşılaştırma testi olarak parametrik testlerden bağımsız iki örneklem testi (independent t-test) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze the effect of the aerobic exercises applied to swimmers on aerobic power and parameters of respiration. The study was conducted on 24 male swimmers between the age range of 18 and 25 who carried out regular trainings depending on the swimming clubs in Kayseri. The participants were divided into two groups as the experimental group n=12 and the control group n=12 by random method. Both groups continued swimming trainings, but experimental group performed running exercise for 15 minutes at the speed of 4.8 km/h for the first 4 minutes and 8 km/h for 11 minutes as the aerobic exercise at the heart rate of 60-70% 3 days a week for 8 weeks. Control group did not perform aerobic exercises. The demographic characteristics of the participants were obtained, and, before the trainings and 8 weeks after the trainings, the participants' vital capacity (VC), forced vital capacity (FVC), forced expiration volume (FEV1) and forced expiration rate (FEV1/FVC) were measured by spirometer. SPSS 25 software was used to analyze the data obtained from the measurements. Saphiro-Wilk test was performed for the normal distribution of the data. Two-sample-test independent from the parametric tests (independent t-test) was used as between-group comparison test since the measurements obtained as a result of the normality test revealed normal distribution.