Farklı ırk ve büyük maymun yüzlerinin uzamsal frekans bağlamında beyinde işlenmesi
Visual processing of different race and great ape faces in the context of spatial frequency
  1. Tez No: 742484
  2. Yazar: ENES ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM GÜLBETEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Görsel sistemdeki basit sınıflandırma, çoğunlukla düşük ve filtresiz uzamsal frekansa dayalı hızlı ve etkili bir sınıflandırma prosedürüdür. İnsan görsel sisteminde diğer ırkların ve türlerin yüzlerini sınıflandırma işlemi, görsel sistemdeki erken basit seviye sınıflandırmaya bağlı olup olmadığı alanyazında ortaya koyulmamıştır. Bu bağlamda bu tez çalışması ile“yüz gördüm/görmedim”görevli basit bir görsel sınıflandırmanın hem diğer ırk ve tür yüzlerine göre farklı uzamsal frekansların rolünü görsel sistemde ortaya çıkarılmasını hem de aynı uzamsal frekansdaki karıştırılmış görsellere ilişkin erken görsel işlemede bir farkın olup olmadığını ortaya konulması amaçlanmıştır. P100, N170 ve N250 OİP bileşenleri analiz edildiğinde, basit sınıflandırmada diğer ırk etkisi gözlemlenmezken maymun yüzlerinin insan yüzlerinden farklı bir işleme hiyerarşisine tabi olduğu ve bunun daha çok yüksek uzamsal frekansa bağlı olarak değiştiği gözlemlenmiştir. Erken görsel işlemede maymun yüzlerinin karıştırılmış hallerinin birçok durumda yüzlerle benzer bir işleme hiyerarşisine sahip olduğu gözlemlenmişken, insan yüzlerinde yüzlerin daha özel bir şekilde işlendiği gözlemlenmiştir. Bulgular, görsel sistemdeki hiyerarşik modele bağlı olarak tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
Basic classification in the visual system is a fast and efficient classification procedure, mostly based on low and unfiltered spatial frequency. Whether the process of classifying the faces of other races and species in the human visual system depends on the early basic-level classification in the visual system has not been revealed in the literature. In this context, with this thesis, it is aimed to reveal the role of different spatial frequencies in the visual system according to a basic visual classification tasked with“I saw/did not see a face”, and to reveal whether there is a difference in early visual processing of scramble faces at the same spatial frequency. When the P100, N170, and N250 ERP components were analyzed, it was observed that while no other race effects were observed in the basic classification, monkey faces were different processing hierarchy than human faces, and it was more dependent on high spatial frequency. In early visual processing, scrambled faces of monkey faces have been observed to have a similar processing hierarchy as faces in many cases, whereas human faces have been observed to be processing more specifically. The findings are discussed based on the hierarchical model in the visual system.