11-14 hafta arasında bakılan follistatin like 3, renin, aldosteron, vitamin d ve uterin arter dopplerinin kötü obstetrik sonuçları ön görmedeki yeri
The role of follistatin like 3, renin, aldosterone, vitamin d and uterine artery doppler measured between 11-14 weeks in predicting poor obstetric outcomes
  1. Tez No: 742488
  2. Yazar: YUNUS EMRE PURUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YASEMİN KARAGEYİM KARŞIDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç : 11-14 hafta arasında follistatin like-3, renin, aldosteron, vitamin D ve uterin arter doplerinin başta preeklampsi olmak üzere kötü obstetrik sonuçları ön görmedeki yerini araştırmayı amaçladık. Materyal Metod : 2014 Şubat - 2015 Şubat tarihleri arasında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi perinatoloji polikliniğine ikili tarama testi yaptırmak amacıyla başvuran gebeler çalışmaya alındı. Power Analiz ile hasta sayısı tespit edildi. Hastalardan alınan ve -80 derecede muhafaza edilen örneklerden renin ölçümü için DIAsource renin EASIA kiti; aldosteron ölçümü sandwich ELISA yöntemi kullanılarak DiaMetra Aldosteron ELISA kiti; Folistatin like-3 ölçümü için sandwich ELISA yöntemi ve Human Follistatin Like Protein-3 ELISA kiti kullanıldı. 25 hidroksi vitamin D ölçümü ise elektrokemilüminesan metod kullanılarak çalışıldı. Değerlendirme yapılırken önce tüm komplikasyonlar ayrı ayrı değerlendirildi. Daha sonra komplikasyon var ve yok diye iki gruplar oluşturuldu. Elde edilen sonuçlar ile kötü obstetrik sonuçlar arası ilişki tekrar değerlendirildi. Bulgular: Demografik veriler gruplar arasında benzerdir. 11 – 14 haftada bakılan follistatin like-3, renin, aldosteron, vitamin D, uterin arter doppler değerleri ve uterin arter dopplerinde notch ile kötü obstetrik sonuçlar arasında ilişki saptanmamıştır. Düşük PAPP-A değerleri preterm eylem ile ilişkili bulundu. Yirmi dördüncü hafta da bakılan uterin arter dopplerinde; bakılan tüm gebelik komplikasyonları total olarak gruplandığında, uterin arterde notch olmayan gruba göre notch mevcut olanlarda kötü obstetrik sonuçlar anlamlı olarak fazla bulundu. Sonuç: PAPP-A değerlerinin preterm eylemi öngörebilir. İkinci trimester uterin arter dopplerinde notch ile kötü obstetrik sonuçlar arasında ilişki saptanmıştır. Diğer bakılan markerlar ve kötü obstetrik sonuçlar arasında istatistiksel ilişki saptanmamıştır. Hasta sayısının daha fazla olduğu geniş katılımlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aim to demonstrate the prediction of follistatin like-3, renin, aldosterone, vitamin D test results and uterine artery doppler ultrasound with bad obstetric outcomes especially preeclempsia cases. Methods: We use the data of pregnants that apply to Perinatalogy Outpatient Clinic of our hospital in the period between February 2014 and February 2015. We calculate the number of patients by Power Analysis programme. We use DIAsource Renin kit to obtain Renin value , DiaPetra Aldosterone ELISA kit to obtain Aldosterone value, Human Follistatin Like Protein-3 ELISA kit to obtain Follistatin Like-3 value on the blood samples of patients that supplied in the refrigrators at -80 celcius degree. We use the Electrochemiluminesant method to obtain 25-OH Vitamin D value. Every complication assessed one by one in groups. After that two groups created as“there is complication”and ''there is no complication''. These two groups values reassessed if there is a bad obstetric outcome. Findings: Demographic datas are similar between groups. In the samples that examined between 11th and 14th weeks, abnormal values of follistatin like-3, renin, aldosterone, vitamin D, uterine artery doppler ultrasound and notches in uterine artery doppler ultrasound are not shown to be correlated with bad obstetric results. We demonstrate correlation low PAPP-A values with preterm labour. In the group that have notches in uterine artery doppler ultrasound is shown as more prone to bad obstetric results than the group that have no notches in uterine artery doppler that applicated in 24th gestational week. Result: PAPP-A values can predict preterm labour. Notch in second trimester uterine artery doppler ultrasound and bad obstetric results are significantly correlated but not a specific outcome. Other blood sample markers and bad obstetric results are not shown to be statisticly correlated. There is a need for studies with more participant to provide better outcomes.