Kripto varlık olarak NFT'lerin vergilendirilmesi üzerine değerlendirme
Evaluation on taxation of NFTs as crypto assets
- Tez No: 928613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Değiştirilemez jetonlar (NFT), blok zinciri ağı üzerinde depolanan benzersiz dijital varlıklardır ve bu teknoloji, dijital mülkiyetin doğrulanabilir kıtlık ve sahipliğe sahip olmasını sağlar. NFT'lerin kullanımı, amatör sanatçılardan teknoloji CEO'larına kadar geniş bir kitle tarafından artmış, alıcılar bu varlıklara 13 milyar dolardan fazla harcama yapmıştır. Ancak NFT'lerin gerçek değeri belirsizdir ve bazıları 1 milyon doların üzerinde satışa ulaşmıştır. Bu hızlı yaygınlaşma, yeni iş modellerinin ortaya çıkmasına yol açarken, yasal düzenlemelerin ve vergilendirmelerin gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Blok zincir teknolojisi, kripto varlıkların temel altyapısını sağlamaktadır; bu bağlamda NFT'ler, blok zinciri üzerinde bulunan, taklit edilemeyen ve eşsiz dijital varlıkları temsil eden birimlerden oluşmaktadır. Türk Dil Kurumu ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi,“Non-Fungible Token”için“Nitelikli Fikri Tapu”terimini önermiştir. 2021 yılında NFT'ler, vergi otoritelerinin dikkatini çekmiş ancak hukuki statüsü ve vergilendirilmesi konusunda yeterli yasal düzenlemeler henüz geliştirilmemiştir. Bu belirsizlik, kötü niyetli kullanımlara zemin hazırlayabilir. Çalışmanın temel amacı, NFT işlemlerinin vergilendirilmesine yönelik hukuki düzenleme önerileri geliştirmektir. Çalışmada, doküman analizi ve tarama metodu kullanılacak; NFT'lerin gelişimi, teknolojik bileşenleri ve mevcut yasal çerçeve üzerinde durulacaktır. Ayrıca, NFT satışlarından elde edilen kazançların gelir vergisine tabi olması gerektiği, ticari kazanç olarak nitelendirilecek kazançların kurumlar vergisine tabi olacağı ve NFT'lerin hizmet ifası olarak değerlendirileceği belirtilmektedir. NFT'lerin gelişimi, teknolojik bileşenleri, mevcut yasal çerçeve, vergilendirme yöntemleri ve düzenleyici belirsizlikler üzerinde durulacaktır. Ayrıca NFT kazançlarının vergilendirilmesine yönelik gerekli hukuki düzenlemelere dair öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Non-fungible tokens (NFTs) are unique digital assets stored on the blockchain network, and this technology enables digital property to have verifiable scarcity and ownership. The use of NFTs has grown by a wide audience, from amateur artists to tech CEOs, with buyers spending more than $13 billion on these assets. However, the true value of NFTs is uncertain, with some reaching sales of over $1 million. This rapid proliferation has led to the emergence of new business models, while the need for regulation and taxation has also emerged. Blockchain technology provides the basic infrastructure for crypto-assets; in this context, NFTs consist of units representing inimitable and unique digital assets on the blockchain. The Turkish Language Association and the Presidential Digital Transformation Office have proposed the term“Qualified Intellectual Property”for“Non-Fungible Token”. In 2021, NFTs attracted the attention of tax authorities, but adequate legal regulations regarding their legal status and taxation have yet to be developed. This uncertainty could pave the way for malicious uses. Translated with DeepL.com (free version)The main objective of the study is to develop legal regulation proposals for the taxation of NFT transactions. The study will utilize document analysis and survey methodology, and will focus on the development of NFTs, their technological components and the existing legal framework. In addition, it will be argued that the earnings from NFT sales should be subject to income tax, and that the earnings that will be characterized as commercial earnings should be subject to income tax.