İzmir yöresindeki ithal sığırlarda neospora caninum enfeksiyonunun seroprevalansı
Seroprevalence of neospora caninum infection in imported cattle in İzmir region
  1. Tez No: 742524
  2. Yazar: HALİL LİMONCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BİLGİN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu araştırma farklı ülkelerden gelen sığırlarda Neosporosis enfeksiyonunun yaygınlığı serolojik yöntemle incelemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Mart 2017- Şubat 2020 tarihleri arası, İzmir ilinin dört ilçesinde ve Aydın iline ait bir ilçede bulunan sığır ithalatı yapan farklı çiftliklerden toplam 613 adet sığır ile gerçekleştirilmiştir. SRS2 indirekt ELISA yöntemi ve ticari ELISA yöntemi ile kan serumu incelenmiş ve verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik olarak ki-kare ve kappa testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya dâhil olan sığırlar SRS2 indirekt ELISA yöntemi ile incelendiğinde; 613 örnekte 52 pozitiflik (%8,5) bulunurken, ticari ELISA yöntemi ile incelendiğinde 25 örnekte (%4,1) saptanmıştır. Sığırlarda ırk, menşei, hayvan durumu (inek, düve) açısından istatistiksel olarak önemli bir fark belirlenememiştir. Sonuç: Bu çalışma ile İzmir yöresine ithal edilen sığırlarda Neospora caninum seroprevalansının yapılan çalışmalar ile benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, hastalığın kontrolü için kesin tanı konulan hayvanların sürüden çıkartılması ve ithal damızlık hayvan girişlerinde menşei işletmelerden ''NEOSPORA ARİ'' belgesinin zorunlu tutulması ya da ithalatı yapılan hayvanlardan istenilen test listesinin içerisine N. caninum etkeninin eklemesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to investigate the frequency of Neosporosis in cattle imported from different countries by serological method. Materials and Methods: The research was carried out with (between March 2017 and February 2020) a total of 613 cattle from diffrent farms importing cattle in four districts of İzmir and one district of Aydin province. Blood serums were analyzed by SRS2 Indirect ELISA method and commercial ELISA method. Descriptive statistics ''chi-square'' and ''kappa'' tests were used in the analysis of the data. Results: When the cattle included in the study were examined by SRS2 indirect ELISA method, causative seroprevalence was found in 52 samples (8.5%) in 613 samples, when examined by commercial ELISA method, seroprevalence was found as 4.1% in 25 samples. No statistically significant difference was determined in terms of breed, origin, animal status (cow, heifer) of imported cattle. Conclusion: In this study, it was determined that the seroprevalence of N. caninum in cattle imported to İzmir region was similar to the studies carried out. In line with the results obtained, it would be appropriate to remove the definitively diagnosed animals from the herd for the control of the disease and to require the“NEOSPORA FREE”certificate from the originating enterprises at the entrance of imported breeding animals or to include the N. caninum agent in the test list requested from the imported animals.