Nonbiliyer akut pankreatit ile takip edilen diyabetik ve nondiyabetik bireylerin pankreatit skorlarının karşılaştırılması
Comparison of pancratitis scores of diabetic and nondiabetic individuals followed with nonbililar acute pancratitis
- Tez No: 742525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BÖYÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Akut pankreatit (AP) seyrinde bakılan skorlama sistemlerinin birbiriyle karşılaştırılmasını içeren birçok çalışma vardır, fakat diyabetik hastalardaki skorlama sistemlerinin karşılaştırılmasını içeren çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızda aynı hastalara ait verilerin birden fazla skorlama sistemleriyle karşılaştırılması ve ayrıca diyabetik olan bireylerde prognostik açıdan daha ön planda tercih edilebilecek bir skorlama sisteminin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi İç hastalıkları kliniğinde Ocak 2018 ve Ocak 2021 yılları arasında AP tanısıyla takip edilmiş olan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastaların tanısı revize Atlanta kriterlerine uygun olarak doğrulandı. Diyabetik olan ve diyabetik olmayan olarak iki gruba ayrılarak sosyo-demografik özellikleri, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme bulguları değerlendirilerek geliş Ranson, SIRS, BISAP, İmrie, HAPS, Balthazar ve CTSI skoru hesaplanarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: There are many studies comparings coring systems in the course of acute pancreatitis (AP) with each other, but studies involving the comparison of scoring systems in diabetic patients are limited. In our study, we aimed to compare the data of the same patients in more than one scoring system and also to investigate whether there is a scoring system that can be preferred more prognostically in individuals with diabetes. Materials and Methods: Patients who were followed up with the diagnosis of AP between January 2018 and January 2021 were evaluated retrospectively in the Internal Medicine Clinic of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital. The diagnosis of these patients was confirmed in accordance with the revised Atlanta criteria. The patients were divided into two groups as diabetic and non-diabetic. Their socio-demographic characteristics, physical examination, laboratory and imaging findings were evaluated and compared by calculating the Ranson, SIRS, BISAP, Imrie, HAPS, Balthazarand CTSI scores. In the study we use the scores at the first arrival of the patients.