İzmir yöresindeki mandıralardan alınan çiğ sütlerde salmonella, staphylococcus aureus ve listeria mococytogenes aranması
- Tez No: 24031
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÜNLÜTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
VI ABSTRAKT İzmir ve çevresindeki mandra ve çiftliklerden toplanan 101 çiğ süt örneğinde, süt kaynaklı patojenlerden S. aureus, Salmonella ve L. monocytogenes aranmış ve mikrobiyal kaliteyi saptamak amacıyla toplam mezofilik aerobik bakteri, toplam koliform bakteri ve fekal koliform bakteri sayımları yapılmıştır. Toplam mezofilik aerobik 2 9 bakteri sayısı 10 -1,6x10 /mi arasında, toplam koliform bakteri 4- 3 >l,lxl03 /mi arasında, fekal koliform bakteri 7- >l,lxl0 /mi arasında f. ve S. aureus 20-1,2x10 /ml arasında saptanmıştır. Analize alman süt örneklerinde 6 Salmonella ve 4 Listeria türü izole edilmiştir. ABSTRACT 101 raw milk samples collected from animal farms and dairy plants in İzmir were examined for milk originated pathogens; S. aureus, Salmonella arid L. monocytogenes. Total mesophilic aerobic bacteria, total coliform bacteria and faecal coliform bacteria tests were carried out to determine the microbiological quality of the 2 samples. Total mesophilic bacteria counts ranged between 10 and 9 3 1,6x10 /ml, total coliform bacteria counts between 4 and > 1,1x10 /ml, o faecal coliform bacteria counts between 7 and -> 1,1x10 /ml and S. aureus counts between 20 and 1,2x10 /ml in 101 samples analyzed. 6 Salmonella and 4 Listeria species were also isolated from milk samples.
Özet (Çeviri)