Haematococcus pluvialis Flotow mikroalginin üretim tesisi planlanması ve endüstriyel astaksantin üretimi
Production facility planning of Haematococcus pluvialis Flotow microalgae and industrial astaxantine production
  1. Tez No: 742548
  2. Yazar: SERKAN TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Haematococcus pluvialis Flotow, Chlorophyceae sınıfına dâhil olan, tek hücreli çift kamçılı bir yeşil mikroalgdir. Uygun üreme şartları altında yeşil vejetatif büyüme ve gelişme fazında olan H. pluvialis'in hücreleri stres koşulları altında morfolojik olarak bir değişiklik geçirerek hematokistik forma dönüşürler. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, H. pluvialis yetiştiriciliği birçok açıdan araştırılmıştır. Ancak, endüstriyel ölçekli bir üretim ve üretim tesisi planlama çalışması yapılmamıştır. Bu çalışmada, H. pluvialis yetiştiriciliğinin uygun üretim koşulları araştırılıp, bir üretim tesisi planının yapılması amaçlanmıştır. Böylece ileride yapılacak olan alg yetiştiriciliği işletmelerinin planlanmasına katkı sağlaması hedeflenmiştir. Bu çalışmada kullanılan H. pluvialis kültürü“Kültür Koleksiyon Alg ve Protozoa”(CCAP) SAMS Limited şirketinden satın alınmış ve laboratuvar ortamında çoğaltılmıştır. Hacim artırımı yapılarak en son 160 lt yeşil faz üretimi yapılmıştır. Yeşil fazdan elde edilen 160 lt biyokütle kırmızı faz üretimi için 5 x 2m uzunluğunda ve 15 cm derinliğinde havuzlara inoküle edilmiştir. Fototrofik yöntemle ve kesikli kültür sistemi ile endüstriyel mikroalg üretim tesisi planlanıp, üretim yapılmıştır. Farklı üretimler sonucunda, 750-1250 g civarında kuru madde elde edilmiştir. Elde edilen kuru maddenin astaksantin içeriği spektrofotometrik yöntemlerle % 3.28 - 4.58 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Haematococcus pluvialis (Flotow 1844) is a unicellular bi-flagellate green microalgae belonging to the class Chlorophyceae. The cells of H. pluvialis, which are in the green vegetative growth and development phase under appropriate reproductive conditions, undergo a morphological change under stress conditions and turn into red hematocystic form. In studies conducted to date, many aspects of H. pluvialis microalgae cultivation have been investigated. However, an industrial scale production and production facility planning study has not been carried out. In this study, it is aimed to investigate the suitable production conditions of H. pluvialis cultivation and to make a production plant plan. Thus, it is aimed to contribute to the planning of algae culture enterprises to be built in the future. The H. pluvialis culture used in this study was purchased from“Culture Collection Algae and Protozoa”(CCAP) SAMS Limited and reproduced in the laboratory environment. By increasing the volume, the last 160 lt green phase was produced. 160 lt of biomass obtained from the green phase was inoculated into 5 x 2 m long and 15 cm deep pools for red phase production. An industrial microalgae production facility was planned and produced with the phototrophic method and batch culture system. As a result of different productions, around 750-1250 g of dry matter was obtained. The astaxanthin content of the obtained dry matter was determined as 3.28 - 4.58 % by spectrophotometric methods.