Otizmli ve tipik gelişim gösteren çocukların yeme davranışlarının, gastrointestinal problemler ve uyku alışkanlıklarına olan etkisinin araştırılması
Investigation the effect of eating behaviors on gastrointestinal problems and sleeping habits of children with autism and typical development
  1. Tez No: 742559
  2. Yazar: ELİF REİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Olumsuz yeme davranışları ve Gastrointestinal Sistem (GİS) problemleri Otizm Spektrum Bozukluğu'nda(OSB) sıklıkla görülmektedir. Bu çalışmanın amacı OSB'li ve tipik gelişim gösteren çocuklarda yeme davranışının GİS problemleri ve uyku alışkanlıkları ile ilişkisini incelemektir. Ayrıca çocukların bu faktörler ve ilişkileri arasında farklılık olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örenklemini 6-15 yaş arası gönüllü 60 OSB'li ve 60 tipik gelişim gösteren çocuk oluşturmaktadır. Veriler, ebeveynler tarafından doldurulan, özel hazırlanmış Demografik Bilgi Formu, Gastrointestinal Semptom Değerlendirme Ölçeği, Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi, Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi ve Besin Tüketim Sıklığı Formu içeren bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bad eating behaviors and Gastrointestinal System (GIS) problems are frequently seen in Autism Spectrum Disorder (ASD). The aim of this study is to examine the relationship between eating behavior and gastrointestinal problems and sleep habits in children with ASD and typical development. In addition, it is aimed to examine whether there is a difference between these factors and their relationships among children.The sample of the study consists of 60 children with ASD and 60 typical developmental children aged 6-15 years. The data were collected through a specially prepared questionnaire filled by parents, including Demographic Information Form, Gastrointestinal Symptom Rating Scale, Children's Eating Behavior Questionnaire, Child Sleeping Habits Questionnaire, and Food Consumption Frequency. Form.It was determined that in the presence of symptoms such as diarrhea, indigestion, constipation, abdominal pain and negative sleep habits in children with ASD, children's interest in food decreased, they exhibited slower and less emotional eating behavior and their sleep quality decreased.