Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarla tipik gelişim gösteren çocukların disfaji semptomlarının ve aile etkilenimlerinin karşılaştırılması
Comparison of dysphagia symptoms and parental concern of children with autism spectrum disorder and typically developing children
  1. Tez No: 945464
  2. Yazar: MELİKE İREM ALNIAÇIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BENGİSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Bozuklukları Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Beslenme ve yutma sorunları, yalnızca çocukların fiziksel sağlığını ve beslenme durumunu değil, aynı zamanda ebeveynlerin psikolojik iyi oluşunu ve günlük yaşamını da önemli ölçüde etkileyen çok boyutlu problemlerdir. Bu çalışma, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocuklar ile tipik gelişim gösteren çocukların disfaji semptomlarını ve bu semptomların aileler üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya 35 OSB tanılı çocuk ve 35 tipik gelişim gösteren çocuğun ebeveyni katılmıştır. Çocukların yutma fonksiyonları, ebeveyn bildirimi temelinde Pediatrik Yeme Değerlendirme Aracı (PEDI-EAT-10) ile değerlendirilmiş; ayrıca, bu sorunların aileler üzerindeki etkisini ölçmek için Türkçe Beslenme/Yutma Etki Anketi (T-FS-IS) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, OSB grubundaki çocukların %20'sinde yutma fonksiyonlarında bozulma bildirilirken, tipik gelişim gösteren çocuklarda bu oran %8,57 olarak bulunmuştur. Ancak PEDI-EAT-10 puanları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu durum, OSB grubunda yutma problemlerinin daha sık bildirilmiş olmasına rağmen, bu farkın istatistiksel düzeyde anlamlı olmadığını göstermektedir. T-FS-IS ölçeğinden elde edilen veriler ise yalnızca“günlük aktiviteler”alt boyutunda anlamlı bir farka işaret etmiş; OSB tanılı çocukların ebeveynlerinin günlük yaşam aktivitelerini sürdürmede daha fazla güçlük yaşadıkları görülmüştür. Diğer alt boyutlarda ve toplam puanlarda ise iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Bu bulgular, OSB tanılı çocuklarda görülen beslenme ve yutma güçlüklerinin yalnızca bireysel bir sağlık sorunu olmadığını, aynı zamanda ailelerin yaşam kalitesini ve psikososyal yükünü etkileyen önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, OSB'li çocukların beslenme ve yutma sorunlarının değerlendirilmesinde ve bu sorunlara yönelik müdahalelerde, aile sistemini de kapsayan bütüncül ve destekleyici yaklaşımların benimsenmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Feeding and swallowing difficulties are multidimensional problems that not only affect children's physical health and nutritional status but also significantly impact parents' psychological well-being and daily life. This study aims to compare the dysphagia symptoms of children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) and typically developing children, as well as the effects of these symptoms on their families. The study included the parents of 35 children with ASD and 35 typically developing children. The children's swallowing functions were evaluated through parental reports using the Pediatric Eating Assessment Tool (PEDI-EAT-10). In addition, the Turkish Feeding/Swallowing Impact Survey (T-FS-IS) was used to measure the impact of these problems on families.According to the results, 20% of children in the ASD group were reported to have impaired swallowing functions, whereas this rate was 8.57% among typically developing children. However, no statistically significant difference was found between the groups in terms of PEDI-EAT-10 scores. This indicates that although swallowing problems were more frequently reported in the ASD group, the difference was not statistically significant. The data obtained from the T-FS-IS scale showed a significant difference only in the“daily activities”subscale, revealing that parents of children with ASD had more difficulty maintaining daily life activities. No significant difference was found between the groups in other subscales or in the total scores.These findings demonstrate that feeding and swallowing difficulties observed in children with ASD are not merely individual health issues but also important factors that affect the quality of life and psychosocial burden of families. Therefore, in the evaluation and intervention of feeding and swallowing problems in children with ASD, it is of great importance to adopt holistic and supportive approaches that not only focus on the child but also include the family system.