Vejetaryen olan ve olmayan bireylerde duygu durumuna bağlı yeme farkındalığının araştırılması
Investigation of emotion dependent mindful eating in vegetarian and non-vegetarian individuals
- Tez No: 742566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Vejetaryen olan ve olmayan bireylerle gerçekleştirilen araştırmada yeme farkındalığı düzeyleri, duygudurum profilleri ve vejetaryen olan ile olmayan kişilerde yeme farkındalığı ile duygudurum arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Araştırma 18-65 yaş aralığındaki, 125 vejetaryen ve 125 vejetaryen olmayan bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Kişilere Demografik Bilgi Formu, Duygudurum Profili Ölçeği ve Yeme Farkındalığı Ölçeği internet aracılığıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study conducted with vegetarian and non-vegetarian individuals, the relationship between mindful eating levels, mood profiles, and mindful eating and mood in vegetarians and non-vegetarians were mentioned. The research was carried out with 125 vegetarian and 125 non-vegetarian individuals aged 18-65. The Demographic Information Form, Profil of Mood Scale and the Mindful Eating Questionnare were administered via the internet.