Doku toleransını artırmaya yönelik hemşirelik girişimlerinin doku bütünlüğünün sürdürülmesine etkisi ve maliyet etkinlik analizi
The effect of nursing interventions aiming to increase tissue tolerance, on maintaining tissue integrity and cost-effectiveness analysis
- Tez No: 445429
- Danışmanlar: PROF. DR. AYİŞE KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Doku toleransının azalmasına bağlı cilt problemlerinin tedavi edilmesi sağlık bakım uygulamaları arasında oldukça önemli yer tutar. Doku toleransının azalması, Basınç Ülseri ve İnkontinans Alakalı Dermatit olarak bilinen iki majör sorunun gelişmesini kolaylaştırır. Bu araştırma, doku toleransını artırmaya yönelik hemşirelik girişimlerinin doku bütünlüğünün sürdürülmesine etkisi ve maliyet etkinlik analizinin belirlenmesi amacıyla müdahale araştırması olarak yapılmştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde, Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi, Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi olmak üzere iki erişkin yoğun bakım ünitesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine müdahale grubu için 77 ve kontrol grubu için 77 hasta alınmıştır. Araştırmacı tarafından literatürden yararlanılarak hazırlanan“Hemşirelere İlişkin Tanıtıcı Özellikleri Formu, Hastalara ilişkin Tanıtıcı Özellikler Formu, Braden Basınç Ülseri Risk Değerlendirme Ölçeği, Doku Bütünlüğü İzlem Formu, Basınç Ülseri Tanılama Formu, İnkontinansa Bağlı Dermatit ve Şiddeti Ölçeği, Doku Toleransını Artırmaya Yönelik Girişimlerin Maliyet Tablosu”olmak üzere yedi veri toplama aracı kullanılmıştır. Veriler, 02.06.2015 ve 28.03.2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Kontrol grubunda yer alan hastalara mevcut durumda uygulanan rutin hemşirelik bakımı verilmiştir. Hastalar araştırmacı tarafından, doku bütünlüğü açısından gözlemlenmiş ve bakıma ilişkin maliyetler kaydedilmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü kliniklerdeki hemşirelere doku toleransını artırmaya yönelik eğitim verilmiştir. Müdahale grubunda yer alan hastalara, hemşirelere verilen eğitim doğrultusunda hemşirelik bakımı verilmiş, hastalar doku bütünlüğü açısından gözlemlenmiş ve maliyetler kaydedilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, frekans ve yüzdelik dağılımı, aritmetik ortalama±standart sapma hesaplanmıştır. Değişkenler arası bağımlılık incelenirken ki-kare (x2), fisher exact testi, Mann Whitney U testi ve t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The treatment of skin problems, associated with the reduction of tissue tolerance, occupies an important place in healthcare provision. Reduction of tissue tolerance facilitate the development of two major issues known as Pressure Ulcers and Incontinence-Associated Dermatitis. This intervention study plans to investigate the effect of nursing interventions aiming to increase tissue tolerance on maintaining tissue integrity, and to perform a cost-effectiveness analysis. The study was performed at two adult intensive care units – the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit and the Pulmonary Diseases Intensive Care Unit – of Gazi University Health Research and Applied Medicine Center. The study sample was comprised a study from 77 patients control group and 77 patients intervention group. Seven data collection tools was used by the researcher: the Nurse Characteristics Forms, the Patient Characteristics Form, the Braden Pressure Ulcer Risk Assessment Scale, the Tissue Integrity Monitoring Form, the Pressure Ulcer Identification Form, the Incontinence-Associated Dermatitis and Severity Scale, and the Cost Table of Interventions for Increasing Tissue Tolerance. The data was collected between 02.06.2015 and 28.03.2016. The researcher used screening and the literature to prepare these assessment tools. A routine nursing care has been given to the patients in the control group. The researcher has observed the patients in terms of tissue integrity and has also recorded the costs related to care. The nurses at the clinics in which, where the study was conducted have also been given a training on tissue tolerance improvement. Patients in the study group have been given nursing care in accordance with the training that had been given to the nurses. These patients have been observed for tissue integrity and the costs related to care have been recorded. The data analysis was involve calculations for frequency and percentage distributions, mean ± standard deviation. The chi-square (x2), the Fisher's Exact test, t test and Mann-Whitney U test was used when evaluating the dependence between variables.